Yritysprofiili

Jovellus Oy

Jovellus Oy:n kotipaikka on Lapua. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-07-03. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-08-31 liikevaihto oli €157,301 ja liikevoitto €62,218.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2628662-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2628662-5
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Lapua
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-07-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-06-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kortesojantie 9, 62100, Lapua

Verkkosivu: https://www.jovellus.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Jovellus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jovellus Oy:n sijaintipaikkakunta on Lapua. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-07-03. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-08-31 liikevaihto oli €157,301 ja liikevoitto €62,218. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €157,301 sekä tilikauden tulokseksi €49,600. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.4%, liikevoittoprosentti +39.6% ja omavaraisuusaste +93.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-08-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.4%
Liikevoittoprosentti39.6%
Omavaraisuusaste93.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5,804Edellinen: €0
Inventory€1,699Edellinen: €1,041
Rahat ja pankkisaamiset€180,931Edellinen: €151,128
Edellisten tilikausien voitto/tappio€140,564Edellinen: €111,745
Oma pääoma€192,665Edellinen: €155,284
Velat€13,815Edellinen: €23,134
Vaihtuvat vastaavat€197,037Edellinen: €168,146
Current liabilities€13,815Edellinen: €23,134
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€146,530
2023-08-31
€157,301
2024-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€51,639
2023-08-31
€62,218
2024-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€41,039
2023-08-31
€49,600
2024-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€178,418
2023-08-31
€206,480
2024-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.3 %2023-08-31: 87.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
13.22x2023-08-31: 6.58x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
38.1 %2023-08-31: 35.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-08-312024-08-31
Omavaraisuusaste87.0 %93.3 %
Maksuvalmius6.58x13.22x
Liikevoitto-%35.2 %38.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2628662-5
ALV-tunnusFI26286625
EU-tunnusFIFPRO.2628662-5
KuntaLapua
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-06-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-06-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-07-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-07-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväJovellus Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä85/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
68 verrokkia
Omavaraisuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika27 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 16.2585/100 · v0.14
B1 → A2 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1462/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1462/100 · v0.13
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jovellus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.