Yritysprofiili

JPL-Steel Oy

JPL-Steel Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-28. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €12,000 ja liikevoitto €5,620.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3275724-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3275724-3
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-03-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-03-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Niemenkatu 73, 15140, Lahti

Tietoa yrityksestä JPL-Steel Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

JPL-Steel Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-28. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €12,000 ja liikevoitto €5,620. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €12,000 sekä tilikauden tulokseksi €121,550. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.0%, liikevoittoprosentti +46.8% ja omavaraisuusaste +46.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.0%
Liikevoittoprosentti46.8%
Omavaraisuusaste46.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€32,247Edellinen: €27,749
Edellisten tilikausien voitto/tappio€266,745Edellinen: €184,810
Oma pääoma€388,295Edellinen: €338,420
Velat€439,793Edellinen: €484,994
Vaihtuvat vastaavat€32,623Edellinen: €27,949
Current liabilities€154,035Edellinen: €138,630
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€12,000
2025-01-31
€12,000
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€10,083
2025-01-31
€5,620
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€153,610
2025-01-31
€121,550
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€823,414
2025-01-31
€828,088
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
59/100 · Nousussa
46.9 %2025-01-31: 41.1 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Vakaa
0.21x2025-01-31: 0.20x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
46.8 %2025-01-31: 84.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste41.1 %46.9 %
Maksuvalmius0.20x0.21x
Liikevoitto-%84.0 %46.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3275724-3
ALV-tunnusFI32757243
EU-tunnusFIFPRO.3275724-3
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-03-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-03-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-03-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-04-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJPL-Steel Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
61 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika55 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1869/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-04 10.3169/100 · v0.14
B3 → B1 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1549/100 · v0.14
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

JPL-Steel Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.