Yritysprofiili

JT Terästyö Oy

JT Terästyö Oy:n kotipaikka on Simpele. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-16. Toimiala on rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-03-31 liikevaihto oli €161,317 ja liikevoitto €39,790.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2911119-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2911119-3
Toimiala
Rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään
Kunta
Simpele
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-05-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-04-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Änkiläntie 144, 56800, Simpele

Tietoa yrityksestä JT Terästyö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

JT Terästyö Oy:n sijaintipaikkakunta on Simpele. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-16. Toimiala on rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-03-31 liikevaihto oli €161,317 ja liikevoitto €39,790. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €161,317 sekä tilikauden tulokseksi €16,319. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.4%, liikevoittoprosentti +24.7% ja omavaraisuusaste -19.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.4%
Liikevoittoprosentti24.7%
Omavaraisuusaste-19.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€8,687Edellinen: €0
Inventory€13,434Edellinen: €15,114
Rahat ja pankkisaamiset€7,803Edellinen: €1,964
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€34,986Edellinen: -€60,544
Oma pääoma-€16,168Edellinen: -€32,486
Velat€97,260Edellinen: €99,253
Vaihtuvat vastaavat€49,255Edellinen: €42,001
Current liabilities€51,354Edellinen: €80,711
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€142,313
2022-03-31
€161,317
2023-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€43,020
2022-03-31
€39,790
2023-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€25,558
2022-03-31
€16,319
2023-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€66,767
2022-03-31
€81,092
2023-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-19.9 %2022-03-31: -48.7 %
MaksuvalmiusHeikko
14/100 · Nousussa
0.41x2022-03-31: 0.21x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
23.4 %2022-03-31: 30.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-03-312023-03-31
Omavaraisuusaste-48.7 %-19.9 %
Maksuvalmius0.21x0.41x
Liikevoitto-%30.2 %23.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2911119-3
ALV-tunnusFI29111193
EU-tunnusFIFPRO.2911119-3
KuntaSimpele
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-04-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-05-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-05-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiJT Terästyö Oy
Luokitus ennallaanC · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä39/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
68 verrokkia
Omavaraisuus12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika118 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
C
2026-10-1739/100 · v0.15
C → C
C
2026-09-24 19.4839/100 · v0.14
B2 → C · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
49/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2024-03-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

JT Terästyö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.