Yritysprofiili

Juniper Bay Ab Oy

Juniper Bay Ab Oy:n kotipaikka on Munsala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-17. Toimiala on turkisten ja nahkojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-11-30 liikevaihto oli €321,440 ja liikevoitto €32,105.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3151150-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3151150-8
Toimiala
Turkisten ja nahkojen tukkukauppa
Kunta
Munsala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-08-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-08-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Norra Munsalavägen 66, 66950, Munsala

Tietoa yrityksestä Juniper Bay Ab Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Juniper Bay Ab Oy:n sijaintipaikkakunta on Munsala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-17. Toimiala on turkisten ja nahkojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-11-30 liikevaihto oli €321,440 ja liikevoitto €32,105. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €321,440 sekä tilikauden tulokseksi €26,697. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2034.4%, liikevoittoprosentti +10.0% ja omavaraisuusaste +11.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-11-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2034.4%
Liikevoittoprosentti10.0%
Omavaraisuusaste11.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€4,216Edellinen: €165,000
Rahat ja pankkisaamiset€34,043Edellinen: €126
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€5,943Edellinen: -€5,438
Oma pääoma€20,754Edellinen: -€5,943
Velat€155,026Edellinen: €171,122
Vaihtuvat vastaavat€175,779Edellinen: €165,179
Current liabilities€140,026Edellinen: €156,122
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€15,060
2022-11-30
€321,440
2023-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€482
2022-11-30
€32,105
2023-11-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€505
2022-11-30
€26,697
2023-11-30
Varat -kehitys2 kautta
€165,179
2022-11-30
€175,779
2023-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
15/100 · Nousussa
11.8 %2022-11-30: -3.6 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Laskussa
0.27x2022-11-30: 2.04x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
75/100 · Nousussa
10.0 %2022-11-30: -3.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-11-302023-11-30
Omavaraisuusaste-3.6 %11.8 %
Maksuvalmius2.04x0.27x
Liikevoitto-%-3.2 %10.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3151150-8
ALV-tunnusFI31511508
EU-tunnusFIFPRO.3151150-8
KuntaMunsala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-08-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-08-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-10-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiJuniper Bay Ab Oy
Luokitus ennallaanC · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä39/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
111 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
C
2026-09-20 07.5839/100 · v0.14
C → C
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
C
2026-09-1439/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1439/100 · v0.13
C → C
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
C
2026-09-1339/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
45/100

6–12 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali on edelleen merkityksellinen, mutta sen osatekijäpaino on pienempi.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-10.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Juniper Bay Ab Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.