Yritysprofiili

Junki Oy

Junki Oy:n kotipaikka on Jalasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-01-15. Toimiala on erikoistumaton agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €538,416 ja liikevoitto €49,641.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2733162-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2733162-7
Toimiala
Erikoistumaton agentuuritoiminta
Kunta
Jalasjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-01-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-12-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jalastie 22, 61600, Jalasjärvi

Puhelin: +358400868501Lähdehavainto

Verkkosivu: https://junkioy.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Ritola Ahti JuhaniToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Junki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Junki Oy:n sijaintipaikkakunta on Jalasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-01-15. Toimiala on erikoistumaton agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €538,416 ja liikevoitto €49,641. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €538,416 sekä tilikauden tulokseksi €32,348. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +42.9%, liikevoittoprosentti +9.1% ja omavaraisuusaste +40.1%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on maa- ja metsätalous, kotieläintalous, koneurakointi, maa- aineksen louhinta-, murskaustoiminta sekä maa-aineksen osto ja myyntitoiminta, liikenne- ja kuljetustoiminta, lomituspalvelut, moottoriajoneuvojen osto-, myynti- ja vuokraus- sekä maahantuonti ja maastavientitoiminta, maataloustarviketukkutoiminta, elintarviketukkutoiminta. Edelleen yhtiön toimialana on rakentamis-, rakennuttamis-, saneeraus-, vesirakennus-, maanrakennus- ja maansiirtotoiminta sekä metalli-, hitsaus ja metallipajatoiminta, sähkön, kaasun ja lämpöenergian sekä muun energian tuottaminen ja myynti, hammashuoltoon liittyvä konsultointi-, neuvonta- ja hoitopalvelu. Yhtiö voi omistaa ja hallita osakkeita ja osuuksia sekä ostaa, myydä ja vuokrata kiinteistöjä, osakkeita, asunto-osakkeita, lomaosakkeita, ja peliosakkeita.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys42.9%
Liikevoittoprosentti9.1%
Omavaraisuusaste40.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,661Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€7,699Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€231,057Edellinen: €271,859
Tulos ennen veroja€35,647Edellinen: -€20,496
Oma pääoma€266,006Edellinen: €253,963
Velat€396,472Edellinen: €363,377
Vaihtuvat vastaavat€117,462Edellinen: €51,501
Current liabilities€59,603Edellinen: €27,703
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€442,432
2022-12-31
€311,847
2023-12-31
€376,668
2024-12-31
€538,416
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€98,595
2022-12-31
€14,088
2023-12-31
-€6,357
2024-12-31
€49,641
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€71,302
2022-12-31
-€617
2023-12-31
-€20,496
2024-12-31
€32,348
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€683,588
2022-12-31
€664,876
2023-12-31
€617,340
2024-12-31
€662,477
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Laskussa
40.1 %2024-12-31: 41.1 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Nousussa
0.13x2024-12-31: 0.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
73/100 · Nousussa
9.1 %2024-12-31: -1.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste46.9 %44.9 %41.1 %40.1 %
Maksuvalmius-0.93x0.00x0.13x
Liikevoitto-%22.3 %4.5 %-1.7 %9.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2733162-7
ALV-tunnusFI27331627
EU-tunnusFIFPRO.2733162-7
KuntaJalasjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-12-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-01-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-01-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Ritola Ahti JuhaniToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Ritola Sari MaaritPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Ritola Ahti JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Ritola Iiro SamuelVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Sillanpää Mikko-PetriTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväJunki Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
487 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-03 02.0576/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Junki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.