Yritysprofiili

Jurvan Autokoulu Oy

Jurvan Autokoulu Oy:n kotipaikka on Jurva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-04-14. Toimiala on kuljettajakoulutus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €21,536 ja liikevoitto -€2,702.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0929443-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0929443-9
Toimiala
Kuljettajakoulutus
Kunta
Jurva
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-04-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-06-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: TAPIONTIE 1, 66300, Jurva

Puhelin: +358500264698Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Koskimäki Seppo MatiasVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Jurvan Autokoulu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jurvan Autokoulu Oy:n sijaintipaikkakunta on Jurva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-04-14. Toimiala on kuljettajakoulutus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €21,536 ja liikevoitto -€2,702. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €21,536 sekä tilikauden tulokseksi -€2,729. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -20.0%, liikevoittoprosentti -12.5% ja omavaraisuusaste +93.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on liikenneopetuksen antaminen ja yhtiö voi harjoittaa myös autovuokraustoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-20.0%
Liikevoittoprosentti-12.5%
Omavaraisuusaste93.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,035Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€21,447Edellinen: €18,148
Edellisten tilikausien voitto/tappio€15,447Edellinen: €16,506
Oma pääoma€20,790Edellinen: €23,520
Velat€1,505Edellinen: €2,403
Vaihtuvat vastaavat€21,449Edellinen: €18,254
Current liabilities€1,505Edellinen: €2,403
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€26,911
2024-06-30
€21,536
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€1,058
2024-06-30
-€2,702
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€1,060
2024-06-30
-€2,729
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€25,923
2024-06-30
€22,295
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.3 %2024-06-30: 90.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
14.25x2024-06-30: 7.55x
Liikevoitto-%Heikko
23/100 · Laskussa
-11.0 %2024-06-30: -3.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste90.7 %93.3 %
Maksuvalmius7.55x14.25x
Liikevoitto-%-3.9 %-11.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0929443-9
ALV-tunnusFI09294439
EU-tunnusFIFPRO.0929443-9
KuntaJurva
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-04-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1993-06-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Koskimäki Seppo MatiasVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJurvan Autokoulu Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
724 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-16 23.3969/100 · v0.14
A3 → B1 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1473/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1473/100 · v0.13
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jurvan Autokoulu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.