Yritysprofiili

Jurvan Kalustepuusepät Oy

Jurvan Kalustepuusepät Oy:n kotipaikka on Jurva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-03-14. Toimiala on huonekalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €481,534 ja liikevoitto €14,145.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2019277-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2019277-5
Toimiala
Huonekalujen valmistus
Kunta
Jurva
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-03-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-02-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koskenkorvantie 311, 66300, Jurva

Tietoa yrityksestä Jurvan Kalustepuusepät Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jurvan Kalustepuusepät Oy:n sijaintipaikkakunta on Jurva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-03-14. Toimiala on huonekalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €481,534 ja liikevoitto €14,145. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €481,534 sekä tilikauden tulokseksi €5,557. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.4%, liikevoittoprosentti +2.9% ja omavaraisuusaste +37.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.4%
Liikevoittoprosentti2.9%
Omavaraisuusaste37.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,510
Inventory€18,750Edellinen: €25,380
Rahat ja pankkisaamiset€425Edellinen: €5,912
Advances received€5,311Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€39,761Edellinen: €35,254
Oma pääoma€53,319Edellinen: €47,761
Velat€89,200Edellinen: €56,266
Vaihtuvat vastaavat€78,147Edellinen: €97,856
Current liabilities€71,696Edellinen: €56,266
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€404,943
2023-12-31
€483,515
2024-12-31
€481,534
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€6,624
2023-12-31
€8,346
2024-12-31
€14,145
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€4,067
2023-12-31
€4,507
2024-12-31
€5,557
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€94,170
2023-12-31
€104,028
2024-12-31
€142,518
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
49/100 · Laskussa
38.9 %2024-12-31: 45.9 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Laskussa
0.27x2024-12-31: 0.56x
Liikevoitto-%Välttävä
57/100 · Nousussa
2.9 %2024-12-31: 1.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste45.9 %45.9 %38.9 %
Maksuvalmius0.77x0.56x0.27x
Liikevoitto-%1.6 %1.7 %2.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2019277-5
ALV-tunnusFI20192775
EU-tunnusFIFPRO.2019277-5
KuntaJurva
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2006-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-02-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2006-02-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-03-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJurvan Kalustepuusepät Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1639 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika218 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika218 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1760/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-17 19.1260/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1463/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1463/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 20 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-06.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jurvan Kalustepuusepät Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.