Yritysprofiili

Juurin Oy

Juurin Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-12-12. Toimiala on laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €523,172 ja liikevoitto €203,931.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3328283-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3328283-3
Toimiala
Laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-12-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-11-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pohjoinen Makasiinikatu 6 A 4, 00130, Helsinki

Tietoa yrityksestä Juurin Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Juurin Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-12-12. Toimiala on laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €523,172 ja liikevoitto €203,931. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €523,172 sekä tilikauden tulokseksi €162,643. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +164.3%, liikevoittoprosentti +39.0% ja omavaraisuusaste +72.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys164.3%
Liikevoittoprosentti39.0%
Omavaraisuusaste72.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€96,391Edellinen: €103,995
Edellisten tilikausien voitto/tappio€110,277Edellinen: €72,406
Oma pääoma€272,920Edellinen: €119,857
Velat€101,930Edellinen: €51,665
Vaihtuvat vastaavat€143,051Edellinen: €168,854
Current liabilities€101,930Edellinen: €51,665
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€197,977
2024-09-30
€523,172
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€60,590
2024-09-30
€203,931
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€47,451
2024-09-30
€162,643
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€171,522
2024-09-30
€374,851
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
91/100 · Nousussa
72.8 %2024-09-30: 69.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Laskussa
0.95x2024-09-30: 2.01x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
39.0 %2024-09-30: 30.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste69.9 %72.8 %
Maksuvalmius2.01x0.95x
Liikevoitto-%30.6 %39.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3328283-3
ALV-tunnusFI33282833
EU-tunnusFIFPRO.3328283-3
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-11-29Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-11-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-12-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-12-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2025-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväJuurin Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
249 verrokkia
Omavaraisuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika84 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika74 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-30 15.4676/100 · v0.14
B2 → A3 · +25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1551/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-27.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Juurin Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.