Yritysprofiili

K-M Järvinen Oy

K-M Järvinen Oy:n kotipaikka on Sastamala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-05-22. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-12-31 liikevaihto oli €215,000 ja liikevoitto -€27,000.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1761489-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1761489-3
Toimiala
Polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa
Kunta
Sastamala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2002-05-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2002-04-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Itsenäisyydentie 8, 38200, Sastamala

Postiosoite: Kojolantie 210, 38140, Sastamala

Puhelin: +358400538758Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.nettomatti.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Järvinen Kari-MattiVarsinainen jäsen
Järvinen Anne MarjaVarajäsen

Tietoa yrityksestä K-M Järvinen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

K-M Järvinen Oy:n sijaintipaikkakunta on Sastamala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-05-22. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-12-31 liikevaihto oli €215,000 ja liikevoitto -€27,000. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €215,000 sekä tilikauden tulokseksi -€9,000. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -37.5%, liikevoittoprosentti -12.6% ja omavaraisuusaste +93.1%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Kauppahuone Velj. Järvinen

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2026-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-37.5%
Liikevoittoprosentti-12.6%
Omavaraisuusaste93.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö10Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€380,041
2022-08-31
€293,830
2023-08-31
€379,789
2024-08-31
€344,000
2025-12-31
€215,000
2026-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€306,790
2022-08-31
-€44,000
2023-08-31
-€14,000
2024-08-31
-€29,000
2025-12-31
-€27,000
2026-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€258,340
2022-08-31
€22,637
2023-08-31
-€8,943
2024-08-31
€9,989
2025-12-31
-€9,000
2026-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€642,498
2022-08-31
€585,997
2023-08-31
€585,997
2024-08-31
€437,335
2025-12-31
€362,000
2026-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.1 %2025-12-31: 87.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
22.00x2025-12-31: 7.67x
Liikevoitto-%Heikko
19/100 · Laskussa
-12.6 %2025-12-31: -8.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-08-312023-08-312024-08-312025-12-312026-12-31
Omavaraisuusaste84.1 %79.8 %82.8 %87.6 %93.1 %
Maksuvalmius8.31x4.67x4.91x7.67x22.00x
Liikevoitto-%80.8 %-15.0 %-3.7 %-8.4 %-12.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1761489-3
ALV-tunnusFI17614893
EU-tunnusFIFPRO.1761489-3
KuntaSastamala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2002-05-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2002-05-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2002-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2002-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2002-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-09-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Järvinen Anne MarjaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Järvinen Kari-MattiVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaK-M Järvinen Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
37 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B1
2026-10-1865/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-1765/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
  • Uusi riskitekijä: Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos.
B1
2026-09-1661/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 24 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
30.9.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

K-M Järvinen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.