Yritysprofiili

K&Y Rakennus OY

K&Y Rakennus OY:n kotipaikka on Laukkoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-09-14. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €189,847 ja liikevoitto €1,106.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3311385-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3311385-3
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Laukkoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-09-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-09-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Krouvarintie 64, 07150, Laukkoski

Tietoa yrityksestä K&Y Rakennus OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

K&Y Rakennus OY:n sijaintipaikkakunta on Laukkoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-09-14. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €189,847 ja liikevoitto €1,106. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €189,847 sekä tilikauden tulokseksi -€1,122. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +52.3%, liikevoittoprosentti +0.6% ja omavaraisuusaste -133.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys52.3%
Liikevoittoprosentti0.6%
Omavaraisuusaste-133.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€7Edellinen: €1,107
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€3,811Edellinen: €0
Oma pääoma-€4,933Edellinen: -€3,811
Velat€8,625Edellinen: €6,344
Vaihtuvat vastaavat€3,693Edellinen: €2,534
Current liabilities€3,875Edellinen: €1,594
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€124,659
2023-12-31
€189,847
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€2,394
2023-12-31
€1,106
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€3,811
2023-12-31
-€1,122
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,534
2023-12-31
€3,693
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-133.6 %2023-12-31: -150.4 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2023-12-31: 0.69x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Nousussa
0.6 %2023-12-31: -1.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste-150.4 %-133.6 %
Maksuvalmius0.69x0.00x
Liikevoitto-%-1.9 %0.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3311385-3
ALV-tunnusFI33113853
EU-tunnusFIFPRO.3311385-3
KuntaLaukkoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-09-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-09-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-09-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiK&Y Rakennus OY
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä26/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
112 verrokkia
Omavaraisuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika116 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
D
2026-10-1726/100 · v0.15
D → D
D
2026-09-22 11.4126/100 · v0.14
C → D · -12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1438/100 · v0.14
B3 → C · -10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1348/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
41/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-26.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

K&Y Rakennus OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.