Yritysprofiili

Kaivuu Marsu Oy

Kaivuu Marsu Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-03-15. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €139,817 ja liikevoitto €14,294.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2816689-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2816689-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-03-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-02-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Soittilanmäki 8, 02860, Espoo

Tietoa yrityksestä Kaivuu Marsu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kaivuu Marsu Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-03-15. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €139,817 ja liikevoitto €14,294. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €139,817 sekä tilikauden tulokseksi €3,970. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.6%, liikevoittoprosentti +10.2% ja omavaraisuusaste +11.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.6%
Liikevoittoprosentti10.2%
Omavaraisuusaste11.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €7,671
Rahat ja pankkisaamiset€1,302Edellinen: €293
Edellisten tilikausien voitto/tappio€12,067Edellinen: -€1,914
Oma pääoma€18,537Edellinen: €14,367
Velat€138,192Edellinen: €172,176
Vaihtuvat vastaavat€9,220Edellinen: €7,167
Current liabilities€37,123Edellinen: €37,817
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€133,451
2023-12-31
€137,677
2024-12-31
€139,817
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€4,733
2023-12-31
€26,286
2024-12-31
€14,294
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€8,828
2023-12-31
€13,781
2024-12-31
€3,970
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€199,343
2023-12-31
€186,543
2024-12-31
€156,729
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
15/100 · Nousussa
11.8 %2024-12-31: 7.7 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Nousussa
0.04x2024-12-31: 0.01x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Laskussa
10.2 %2024-12-31: 18.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste0.3 %7.7 %11.8 %
Maksuvalmius0.01x0.01x0.04x
Liikevoitto-%-3.5 %18.1 %10.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2816689-7
ALV-tunnusFI28166897
EU-tunnusFIFPRO.2816689-7
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-02-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-02-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-03-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKaivuu Marsu Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
67 verrokkia
Omavaraisuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika100 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika100 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1852/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-04 13.3352/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kaivuu Marsu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.