Yritysprofiili

Kalpala Oy

Kalpala Oy:n kotipaikka on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-06. Toimiala on maisemanhoitopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €40,095 ja liikevoitto -€3,402.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3200965-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3200965-9
Toimiala
Maisemanhoitopalvelut
Kunta
Hämeenlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-04-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-03-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vekarakatu 18, 13500, Hämeenlinna

Tietoa yrityksestä Kalpala Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kalpala Oy:n sijaintipaikkakunta on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-06. Toimiala on maisemanhoitopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €40,095 ja liikevoitto -€3,402. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €40,095 sekä tilikauden tulokseksi -€1,888. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +46.5%, liikevoittoprosentti -8.5% ja omavaraisuusaste +99.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys46.5%
Liikevoittoprosentti-8.5%
Omavaraisuusaste99.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,535Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€52Edellinen: €4,712
Edellisten tilikausien voitto/tappio€44,302Edellinen: €31,384
Oma pääoma€42,414Edellinen: €44,302
Velat€304Edellinen: €2,627
Vaihtuvat vastaavat€42,719Edellinen: €46,929
Current liabilities€304Edellinen: €2,627
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€27,366
2024-08-31
€40,095
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,409
2024-08-31
-€3,402
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,918
2024-08-31
-€1,888
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€46,929
2024-08-31
€42,719
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.3 %2024-08-31: 94.4 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Laskussa
0.17x2024-08-31: 1.79x
Liikevoitto-%Heikko
30/100 · Laskussa
-8.2 %2024-08-31: 52.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste94.4 %99.3 %
Maksuvalmius1.79x0.17x
Liikevoitto-%52.6 %-8.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3200965-9
ALV-tunnusFI32009659
EU-tunnusFIFPRO.3200965-9
KuntaHämeenlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-03-29Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-03-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-04-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-04-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKalpala Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
187 verrokkia
Omavaraisuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-17 06.3562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1458/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1458/100 · v0.13
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-11.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kalpala Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.