Yritysprofiili

Kangasalan Putkilämpö Oy

Kangasalan Putkilämpö Oy:n kotipaikka on Kangasala As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1953-02-20. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €2,805,946 ja liikevoitto €121.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0147845-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0147845-2
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Kangasala As
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1953-02-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Putkimiehentie 16, 36100, Kangasala As

Verkkosivu: https://www.putkilampo.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Kangasalan Putkilämpö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kangasalan Putkilämpö Oy:n sijaintipaikkakunta on Kangasala As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1953-02-20. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €2,805,946 ja liikevoitto €121. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,805,946 sekä tilikauden tulokseksi €618. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -33.6%, liikevoittoprosentti +0.0% ja omavaraisuusaste +12.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-33.6%
Liikevoittoprosentti0.0%
Omavaraisuusaste12.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€19,778Edellinen: €17,512
Inventory€1,049,480Edellinen: €860,802
Rahat ja pankkisaamiset€82,202Edellinen: €225,958
Advances received€826,135Edellinen: €749,269
Edellisten tilikausien voitto/tappio€163,787Edellinen: €143,593
Oma pääoma€169,343Edellinen: €183,726
Velat€1,150,946Edellinen: €1,189,185
Vaihtuvat vastaavat€1,272,453Edellinen: €1,315,453
Current liabilities€1,150,946Edellinen: €1,189,185
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€4,225,227
2022-12-31
€2,805,946
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€44,276
2022-12-31
€121
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€35,194
2022-12-31
€618
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,372,911
2022-12-31
€1,320,289
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
43/100 · Nousussa
34.3 %2022-12-31: 29.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
33/100 · Nousussa
0.98x2022-12-31: 0.91x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Laskussa
0.0 %2022-12-31: 1.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste29.5 %34.3 %
Maksuvalmius0.91x0.98x
Liikevoitto-%1.0 %0.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0147845-2
ALV-tunnusFI01478452
EU-tunnusFIFPRO.0147845-2
KuntaKangasala As
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1953-02-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1964-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaKangasalan Putkilämpö Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
138 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1849/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-30 01.1749/100 · v0.14
B1 → B3 · -16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 73 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kangasalan Putkilämpö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.