Yritysprofiili

Kangaslämpö Oy

Kangaslämpö Oy:n kotipaikka on Kerimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-05-31. Toimiala on lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €173,817 ja liikevoitto €48,243.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2332622-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2332622-2
Toimiala
Lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu
Kunta
Kerimäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-05-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-04-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Korjaamotie 10, 58200, Kerimäki

Verkkosivu: https://www.kangaslampo.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Kangaslämpö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kangaslämpö Oy:n sijaintipaikkakunta on Kerimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-05-31. Toimiala on lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €173,817 ja liikevoitto €48,243. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €173,817 sekä tilikauden tulokseksi €43,590. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -7.9%, liikevoittoprosentti +27.8% ja omavaraisuusaste +70.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-7.9%
Liikevoittoprosentti27.8%
Omavaraisuusaste70.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,411
Inventory€2,800Edellinen: €4,844
Rahat ja pankkisaamiset€266,890Edellinen: €223,158
Edellisten tilikausien voitto/tappio€160,508Edellinen: €131,141
Oma pääoma€304,098Edellinen: €280,508
Velat€127,752Edellinen: €114,770
Vaihtuvat vastaavat€280,318Edellinen: €236,887
Current liabilities€22,372Edellinen: €12,105
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€188,713
2024-06-30
€173,817
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€61,182
2024-06-30
€48,243
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€49,368
2024-06-30
€43,590
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€395,278
2024-06-30
€431,850
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
88/100 · Laskussa
70.4 %2024-06-30: 71.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
12.05x2024-06-30: 18.84x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
27.8 %2024-06-30: 31.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste71.0 %70.4 %
Maksuvalmius18.84x12.05x
Liikevoitto-%31.9 %27.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2332622-2
ALV-tunnusFI23326222
EU-tunnusFIFPRO.2332622-2
KuntaKerimäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-04-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-05-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-05-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-12-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväKangaslämpö Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä88/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
145 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika208 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika190 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-25 05.1388/100 · v0.14
A3 → A2 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
79/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kangaslämpö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.