Yritysprofiili

KANSKAR OY

KANSKAR OY:n kotipaikka on Kuusamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-23. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €70,083 ja liikevoitto €4,157.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3406294-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3406294-7
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Kuusamo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-11-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Huttuniementie 22 C, 93700, Kuusamo

Tietoa yrityksestä KANSKAR OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KANSKAR OY:n sijaintipaikkakunta on Kuusamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-23. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €70,083 ja liikevoitto €4,157. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €70,083 sekä tilikauden tulokseksi €3,325. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +36.8%, liikevoittoprosentti +5.9% ja omavaraisuusaste +22.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys36.8%
Liikevoittoprosentti5.9%
Omavaraisuusaste22.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,500Edellinen: €0
Inventory€0Edellinen: €2,000
Rahat ja pankkisaamiset€7,119Edellinen: €12,755
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,613Edellinen: €0
Oma pääoma€4,938Edellinen: €1,613
Velat€17,124Edellinen: €28,935
Vaihtuvat vastaavat€9,475Edellinen: €16,172
Current liabilities€17,124Edellinen: €28,935
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€51,222
2024-12-31
€70,083
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,018
2024-12-31
€4,157
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,613
2024-12-31
€3,325
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€30,548
2024-12-31
€22,062
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
28/100 · Nousussa
22.4 %2024-12-31: 5.3 %
MaksuvalmiusHeikko
14/100 · Laskussa
0.42x2024-12-31: 0.51x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Nousussa
5.4 %2024-12-31: 3.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste5.3 %22.4 %
Maksuvalmius0.51x0.42x
Liikevoitto-%3.9 %5.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3406294-7
ALV-tunnusFI34062947
EU-tunnusFIFPRO.3406294-7
KuntaKuusamo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-11-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-11-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-11-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKANSKAR OY
Luokitus nousiC → B2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
94 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika91 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-05 22.1952/100 · v0.14
C → B2 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1539/100 · v0.14
B3 → C · -10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KANSKAR OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.