Yritysprofiili

KANTEK Oy

KANTEK Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-06-13. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto -€1,522.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2918354-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2918354-1
Toimiala
Kone- ja prosessisuunnittelu
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-06-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-05-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Suurniitynkatu 28 A, 48600, Kotka

Puhelin: +358408667701Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kansanen Timo KaleviVarsinainen jäsen
Suikkanen Milla MarikaVarajäsen

Tietoa yrityksestä KANTEK Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KANTEK Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-06-13. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto -€1,522. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €0 sekä tilikauden tulokseksi €465. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -100.0%, liikevoittoprosentti ei saatavilla ja omavaraisuusaste +99.9%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Suunnittelu ja kaikki laillinen toiminta

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-100.0%
Omavaraisuusaste99.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€18,422Edellinen: €37,570
Edellisten tilikausien voitto/tappio€200,791Edellinen: €188,029
Tulos ennen veroja€562Edellinen: €38,081
Oma pääoma€203,756Edellinen: €220,968
Velat€141Edellinen: €2,697
Vaihtuvat vastaavat€203,896Edellinen: €223,666
Current liabilities€141Edellinen: €2,697
Henkilöstö3Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€87,432
2022-03-31
€82,381
2023-03-31
€94,544
2024-03-31
€72,540
2025-03-31
€0
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€49,603
2022-03-31
€49,772
2023-03-31
€59,644
2024-03-31
€37,258
2025-03-31
-€1,522
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€39,464
2022-03-31
€36,508
2023-03-31
€52,669
2024-03-31
€30,439
2025-03-31
€465
2026-03-31
Varat -kehitys5 kautta
€149,891
2022-03-31
€176,110
2023-03-31
€217,828
2024-03-31
€223,666
2025-03-31
€203,896
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.9 %2025-03-31: 98.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
131.02x2025-03-31: 13.93x
Liikevoitto-%Ei arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2025-03-31: 51.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste95.3 %95.3 %95.1 %98.8 %99.9 %
Maksuvalmius---13.93x131.02x
Liikevoitto-%56.7 %60.4 %63.1 %51.4 %-

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2918354-1
EU-tunnusFIFPRO.2918354-1
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-06-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-06-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kansanen Timo KaleviVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Suikkanen Milla MarikaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKANTEK Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-15
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
529 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika102 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B1
2026-09-15 20.3568/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Näytön laatu: Rajallinen talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
56/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitus
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KANTEK Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.