Yritysprofiili

Kantolan Parketti Oy

Kantolan Parketti Oy:n kotipaikka on Katinala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-11-26. Toimiala on seinäpinnoitteiden ja lattianpäällysteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €224,560 ja liikevoitto €497.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2369777-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2369777-9
Toimiala
Seinäpinnoitteiden ja lattianpäällysteiden vähittäiskauppa
Kunta
Katinala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-11-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-11-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kauksaarentie 2, 13800, Katinala

Verkkosivu: https://www.rakviloy.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Kantolan Parketti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kantolan Parketti Oy:n sijaintipaikkakunta on Katinala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-11-26. Toimiala on seinäpinnoitteiden ja lattianpäällysteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €224,560 ja liikevoitto €497. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €224,560 sekä tilikauden tulokseksi -€677. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -51.8%, liikevoittoprosentti +0.2% ja omavaraisuusaste +95.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-51.8%
Liikevoittoprosentti0.2%
Omavaraisuusaste95.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€12,566Edellinen: €0
Inventory€0Edellinen: €12,062
Rahat ja pankkisaamiset€185Edellinen: €23,337
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€11,162Edellinen: -€7,146
Oma pääoma€38,161Edellinen: €38,838
Velat€1,671Edellinen: €80,343
Vaihtuvat vastaavat€30,688Edellinen: €76,229
Current liabilities€1,671Edellinen: €46,276
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€465,823
2024-12-31
€224,560
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€2,818
2024-12-31
€497
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€4,016
2024-12-31
-€677
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€119,181
2024-12-31
€39,832
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.8 %2024-12-31: 32.6 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.11x2024-12-31: 0.76x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Nousussa
0.2 %2024-12-31: -0.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste32.6 %95.8 %
Maksuvalmius0.76x0.11x
Liikevoitto-%-0.6 %0.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2369777-9
ALV-tunnusFI23697779
EU-tunnusFIFPRO.2369777-9
KuntaKatinala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-11-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-11-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaKantolan Parketti Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
397 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika247 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika223 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-05 23.1349/100 · v0.14
B1 → B3 · -13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-07.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kantolan Parketti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.