Yritysprofiili

Kantsun Jerkytehdas Oy

Kantsun Jerkytehdas Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-06-07. Toimiala on einesten ja valmisruokien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €128,242 ja liikevoitto €8,827.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3215372-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3215372-2
Toimiala
Einesten ja valmisruokien valmistus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-06-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-06-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Halsuantie 3 E 58, 00420, Helsinki

Tietoa yrityksestä Kantsun Jerkytehdas Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kantsun Jerkytehdas Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-06-07. Toimiala on einesten ja valmisruokien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €128,242 ja liikevoitto €8,827. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €128,242 sekä tilikauden tulokseksi €7,045. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +12.3%, liikevoittoprosentti +6.9% ja omavaraisuusaste +53.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys12.3%
Liikevoittoprosentti6.9%
Omavaraisuusaste53.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€22,636Edellinen: €14,320
Inventory€13,697Edellinen: €10,689
Rahat ja pankkisaamiset€19,866Edellinen: €7,847
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€3,289Edellinen: -€23,196
Oma pääoma€23,756Edellinen: €12,730
Velat€20,951Edellinen: €24,260
Vaihtuvat vastaavat€40,070Edellinen: €30,806
Current liabilities€20,951Edellinen: €24,260
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€114,224
2024-12-31
€128,242
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€19,965
2024-12-31
€8,827
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€15,926
2024-12-31
€7,045
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€36,990
2024-12-31
€44,707
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
66/100 · Nousussa
53.1 %2024-12-31: 34.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
53/100 · Nousussa
1.60x2024-12-31: 0.76x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Laskussa
5.8 %2024-12-31: 15.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste34.4 %53.1 %
Maksuvalmius0.76x1.60x
Liikevoitto-%15.5 %5.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3215372-2
ALV-tunnusFI32153722
EU-tunnusFIFPRO.3215372-2
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-06-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-06-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-06-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-06-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-03-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKantsun Jerkytehdas Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1302 verrokkia
Omavaraisuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1771/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-26 17.2671/100 · v0.14
B2 → A3 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1553/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
61/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kantsun Jerkytehdas Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.