Yritysprofiili

Karu Store & Studio Oy

Karu Store & Studio Oy:n kotipaikka on Iisalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-03-01. Toimiala on vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €1,037,396 ja liikevoitto -€63,058.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2318366-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2318366-3
Toimiala
Vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään
Kunta
Iisalmi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-03-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-02-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Postiosoite: PL 81, 74101, Iisalmi

Verkkosivu: https://www.halfblock.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Karu Store & Studio Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Karu Store & Studio Oy:n sijaintipaikkakunta on Iisalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-03-01. Toimiala on vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €1,037,396 ja liikevoitto -€63,058. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,037,396 sekä tilikauden tulokseksi -€67,190. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.1%, liikevoittoprosentti -6.1% ja omavaraisuusaste +23.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.1%
Liikevoittoprosentti-6.1%
Omavaraisuusaste23.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,800Edellinen: €7,800
Inventory€249,453Edellinen: €231,457
Rahat ja pankkisaamiset€26,165Edellinen: €40,337
Edellisten tilikausien voitto/tappio€136,822Edellinen: €144,386
Oma pääoma€72,132Edellinen: €149,322
Velat€231,181Edellinen: €165,334
Vaihtuvat vastaavat€296,927Edellinen: €312,853
Current liabilities€231,181Edellinen: €165,334
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€933,415
2025-02-28
€1,037,396
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€4,104
2025-02-28
-€63,058
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,436
2025-02-28
-€67,190
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€314,656
2025-02-28
€303,313
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
30/100 · Laskussa
23.8 %2025-02-28: 47.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
40/100 · Laskussa
1.19x2025-02-28: 1.64x
Liikevoitto-%Heikko
35/100 · Laskussa
-6.0 %2025-02-28: 0.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste47.5 %23.8 %
Maksuvalmius1.64x1.19x
Liikevoitto-%0.4 %-6.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2318366-3
ALV-tunnusFI23183663
EU-tunnusFIFPRO.2318366-3
KuntaIisalmi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-03-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-04-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-04-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-11-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKaru Store & Studio Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika187 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-01 04.0251/100 · v0.14
B1 → B2 · -15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
91/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Karu Store & Studio Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.