Yritysprofiili

Kattokeskus Länsi-Uusimaa Oy

Kattokeskus Länsi-Uusimaa Oy:n kotipaikka on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-12-04. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €5,531,702 ja liikevoitto €344,604.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2953827-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2953827-7
Toimiala
Kattorakenteiden asennus ja kattaminen
Kunta
Pirkkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-12-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-11-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koivistontie 1, 33960, Pirkkala

Tietoa yrityksestä Kattokeskus Länsi-Uusimaa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kattokeskus Länsi-Uusimaa Oy:n sijaintipaikkakunta on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-12-04. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €5,531,702 ja liikevoitto €344,604. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €5,531,702 sekä tilikauden tulokseksi €279,345. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +40.8%, liikevoittoprosentti +6.2% ja omavaraisuusaste +9.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys40.8%
Liikevoittoprosentti6.2%
Omavaraisuusaste9.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€17,266Edellinen: €23,361
Inventory€226,717Edellinen: €171,038
Rahat ja pankkisaamiset€144,336Edellinen: €280,904
Advances received€38,426Edellinen: €11,290
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€152,125Edellinen: -€16,621
Oma pääoma€129,720Edellinen: -€149,625
Velat€1,282,790Edellinen: €1,643,347
Vaihtuvat vastaavat€750,444Edellinen: €711,743
Current liabilities€812,939Edellinen: €597,504
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€4,120,306
2022-12-31
€3,929,981
2023-12-31
€5,531,702
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€132,397
2022-12-31
-€96,660
2023-12-31
€344,604
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€147,158
2022-12-31
-€135,505
2023-12-31
€279,345
2024-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€1,463,811
2022-12-31
€1,493,722
2023-12-31
€1,412,510
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
12/100 · Nousussa
9.4 %2023-12-31: -10.1 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Laskussa
0.46x2023-12-31: 0.76x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Nousussa
6.2 %2023-12-31: -2.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste-1.0 %-10.1 %9.4 %
Maksuvalmius0.88x0.76x0.46x
Liikevoitto-%3.2 %-2.5 %6.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2953827-7
ALV-tunnusFI29538277
EU-tunnusFIFPRO.2953827-7
KuntaPirkkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-11-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-11-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-12-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-12-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKattokeskus Länsi-Uusimaa Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
159 verrokkia
Omavaraisuus11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1851/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-01 07.2351/100 · v0.14
B2 → B2 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kattokeskus Länsi-Uusimaa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.