Yritysprofiili

Kattoketut Oy

Kattoketut Oy:n kotipaikka on Masala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-02-26. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €1,208,153 ja liikevoitto €45,427.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2743921-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2743921-6
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Masala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-02-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-02-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Masalantie 397, 02430, Masala

Postiosoite: Hällnäsintie 129, 02480, Kirkkonummi

Verkkosivu: https://www.kattoketut.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Kattoketut Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kattoketut Oy:n sijaintipaikkakunta on Masala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-02-26. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €1,208,153 ja liikevoitto €45,427. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,208,153 sekä tilikauden tulokseksi €40,389. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.5%, liikevoittoprosentti +3.8% ja omavaraisuusaste +47.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.5%
Liikevoittoprosentti3.8%
Omavaraisuusaste47.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€6,913Edellinen: €405
Inventory€37,562Edellinen: €27,636
Rahat ja pankkisaamiset€37,546Edellinen: €2,510
Edellisten tilikausien voitto/tappio€66,161Edellinen: -€14,046
Oma pääoma€109,051Edellinen: €74,631
Velat€119,375Edellinen: €152,120
Vaihtuvat vastaavat€217,312Edellinen: €202,483
Current liabilities€119,375Edellinen: €152,120
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€1,549,879
2024-06-30
€1,292,249
2025-06-30
€1,208,153
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€8,918
2024-06-30
€89,687
2025-06-30
€45,427
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€1,684
2024-06-30
€86,177
2025-06-30
€40,389
2026-06-30
Varat -kehitys3 kautta
€186,362
2024-06-30
€226,751
2025-06-30
€228,426
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
60/100 · Nousussa
47.7 %2025-06-30: 32.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
21/100 · Nousussa
0.63x2025-06-30: 0.20x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Laskussa
3.7 %2025-06-30: 6.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste13.5 %32.9 %47.7 %
Maksuvalmius0.20x0.20x0.63x
Liikevoitto-%0.6 %6.9 %3.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2743921-6
ALV-tunnusFI27439216
EU-tunnusFIFPRO.2743921-6
KuntaMasala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-02-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-09-06Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKattoketut Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
658 verrokkia
Omavaraisuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika102 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-25 15.0065/100 · v0.14
B2 → B1 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kattoketut Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.