Yritysprofiili

Kattotyö Siikanen Oy

Kattotyö Siikanen Oy:n kotipaikka on Leivonmäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-07-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €156,272 ja liikevoitto €11,953.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3453820-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3453820-4
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Leivonmäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-07-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-05-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Siikataipaleentie 174, 41770, Leivonmäki

Tietoa yrityksestä Kattotyö Siikanen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kattotyö Siikanen Oy:n sijaintipaikkakunta on Leivonmäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-07-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €156,272 ja liikevoitto €11,953. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €156,272 sekä tilikauden tulokseksi €9,064. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -32.6%, liikevoittoprosentti +7.6% ja omavaraisuusaste +89.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-32.6%
Liikevoittoprosentti7.6%
Omavaraisuusaste89.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€4,100Edellinen: €2,150
Rahat ja pankkisaamiset€89,069Edellinen: €64,676
Edellisten tilikausien voitto/tappio€29,467Edellinen: €0
Oma pääoma€164,450Edellinen: €155,386
Velat€20,013Edellinen: €21,424
Vaihtuvat vastaavat€99,761Edellinen: €75,923
Current liabilities€20,013Edellinen: €21,424
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€231,955
2025-06-30
€156,272
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€37,018
2025-06-30
€11,953
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€29,467
2025-06-30
€9,064
2026-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€176,810
2025-06-30
€184,464
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
89.2 %2025-06-30: 87.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.66x2025-06-30: 3.12x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Laskussa
7.7 %2025-06-30: 16.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste87.9 %89.2 %
Maksuvalmius3.12x4.66x
Liikevoitto-%16.0 %7.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3453820-4
ALV-tunnusFI34538204
EU-tunnusFIFPRO.3453820-4
KuntaLeivonmäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-07-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-07-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKattotyö Siikanen Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
279 verrokkia
Omavaraisuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika66 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1761/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-22 23.0261/100 · v0.14
C → B1 · +28 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1533/100 · v0.14
B3 → C · -14 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1347/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
39/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kattotyö Siikanen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.