Yritysprofiili

KEFA OY

KEFA OY:n kotipaikka on Mäyry. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-01-31. Toimiala on koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €555,793 ja liikevoitto €45,500.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2525067-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2525067-1
Toimiala
Koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta
Kunta
Mäyry
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-01-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-01-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hynniläntie 125, 63130, Mäyry

Tietoa yrityksestä KEFA OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KEFA OY:n sijaintipaikkakunta on Mäyry. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-01-31. Toimiala on koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €555,793 ja liikevoitto €45,500. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €555,793 sekä tilikauden tulokseksi €35,479. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.9%, liikevoittoprosentti +8.2% ja omavaraisuusaste +77.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.9%
Liikevoittoprosentti8.2%
Omavaraisuusaste77.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1Edellinen: €24
Inventory€28,720Edellinen: €23,610
Rahat ja pankkisaamiset€57,769Edellinen: €57,000
Edellisten tilikausien voitto/tappio€105,166Edellinen: €77,759
Oma pääoma€143,145Edellinen: €114,666
Velat€41,667Edellinen: €69,706
Vaihtuvat vastaavat€110,682Edellinen: €107,370
Current liabilities€41,667Edellinen: €64,871
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€551,012
2024-12-31
€555,793
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€46,009
2024-12-31
€45,500
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€34,407
2024-12-31
€35,479
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€184,373
2024-12-31
€184,812
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.5 %2024-12-31: 62.2 %
MaksuvalmiusHyvä
69/100 · Nousussa
2.08x2024-12-31: 1.24x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Laskussa
8.2 %2024-12-31: 8.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste62.2 %77.5 %
Maksuvalmius1.24x2.08x
Liikevoitto-%8.3 %8.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2525067-1
ALV-tunnusFI25250671
EU-tunnusFIFPRO.2525067-1
KuntaMäyry
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-01-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-01-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-02-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2016-03-04Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväKEFA OY
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
153 verrokkia
Omavaraisuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika101 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika97 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-18 11.0782/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KEFA OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.