Yritysprofiili

Keko Ventures Oy

Keko Ventures Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-08-23. Toimiala on arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €441,433 ja liikevoitto €64,076.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3295566-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3295566-1
Toimiala
Arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-08-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-06-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Westendintie 14 B 3, 02160, Espoo

Henkilöt ja päätöksentekijät

Mäkelä Kai ChristerToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Keko Ventures Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Keko Ventures Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-08-23. Toimiala on arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €441,433 ja liikevoitto €64,076. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €441,433 sekä tilikauden tulokseksi €43,826. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +39.8%, liikevoittoprosentti +13.6% ja omavaraisuusaste +12.3%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Keko Ventures AbKeko Ventures Ltd

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana ovat liikkeenjohdon konsultointi sekä arvopaperikauppa, osakkeiden ja kiinteistöjen omistaminen, hallinta, vuokraus ja kauppa sekä muu liiketoiminta Suomessa ja ulkomailla.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys39.8%
Liikevoittoprosentti13.6%
Omavaraisuusaste12.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€29,680Edellinen: €11,620
Inventory€2,019,944Edellinen: €1,861,220
Rahat ja pankkisaamiset€9,736Edellinen: €25,708
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,301Edellinen: -€290,657
Tulos ennen veroja€54,980Edellinen: €326,562
Oma pääoma€346,126Edellinen: €328,581
Velat€2,458,353Edellinen: €2,312,377
Vaihtuvat vastaavat€2,030,869Edellinen: €1,905,993
Current liabilities€2,458,353Edellinen: €2,312,377
Henkilöstö0Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€399,806
2023-09-30
€315,804
2024-09-30
€441,433
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€280,700
2023-09-30
€329,738
2024-09-30
€64,076
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€290,657
2023-09-30
€319,238
2024-09-30
€43,826
2025-09-30
Varat -kehitys3 kautta
€2,126,029
2023-09-30
€2,640,958
2024-09-30
€2,804,479
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
15/100 · Laskussa
12.3 %2024-09-30: 12.4 %
MaksuvalmiusVälttävä
28/100 · Nousussa
0.83x2024-09-30: 0.82x
Liikevoitto-%Hyvä
84/100 · Laskussa
13.6 %2024-09-30: 100.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste0.4 %12.4 %12.3 %
Maksuvalmius-0.82x0.83x
Liikevoitto-%-68.8 %100.7 %13.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3295566-1
EU-tunnusFIFPRO.3295566-1
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-08-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-08-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-12-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Mäkelä Kai ChristerToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Mäkelä Kai ChristerVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Mäkelä Satu AnnikaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKeko Ventures Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
75 verrokkia
Omavaraisuus7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika183 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-15 02.1260/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1463/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-09-1463/100 · v0.13
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
88/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Keko Ventures Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.