Yritysprofiili

Kemoko Oy

Kemoko Oy:n kotipaikka on Kerkonjoensuu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-20. Toimiala on muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €57,409 ja liikevoitto €8,334.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3406213-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3406213-8
Toimiala
Muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto
Kunta
Kerkonjoensuu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-11-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vesannontie 1889, 77930, Kerkonjoensuu

Puhelin: +358400804671Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Pakarinen Vertti EinariPuheenjohtaja
Pakarinen Matti TapaniVarsinainen jäsen
Mannila Teemu Joonas TapioVarajäsen

Tietoa yrityksestä Kemoko Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kemoko Oy:n sijaintipaikkakunta on Kerkonjoensuu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-20. Toimiala on muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €57,409 ja liikevoitto €8,334. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €57,409 sekä tilikauden tulokseksi €6,552. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -21.0%, liikevoittoprosentti +14.5% ja omavaraisuusaste +74.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Pienkonehuolto ja -myynti, laitemyynti, varaosamyynti, Korjaus ja katsastusalan alihankinta työt, auto- ja konemyynti, purkaamotoiminta, käytettyjen osien myynti, kilpa-autojen rakentaminen ja myynti, romuraudan myynti, kiinteistöhuolto, mökkitalkkari työt, kone- ja laitevuokraus sekä kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-21.0%
Liikevoittoprosentti14.5%
Omavaraisuusaste74.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€3,866Edellinen: €2,859
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5,819Edellinen: €0
Tulos ennen veroja€8,261Edellinen: €5,370
Oma pääoma€12,371Edellinen: €5,819
Velat€4,269Edellinen: €5,398
Vaihtuvat vastaavat€6,424Edellinen: €2,859
Current liabilities€4,269Edellinen: €5,398
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€72,653
2025-04-30
€57,409
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,371
2025-04-30
€8,334
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,371
2025-04-30
€6,552
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€10,660
2025-04-30
€16,640
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Nousussa
74.3 %2025-04-30: 50.4 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Nousussa
0.91x2025-04-30: 0.79x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Nousussa
14.5 %2025-04-30: 7.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste50.4 %74.3 %
Maksuvalmius0.79x0.91x
Liikevoitto-%7.4 %14.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3406213-8
ALV-tunnusFI34062138
EU-tunnusFIFPRO.3406213-8
KuntaKerkonjoensuu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-11-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-11-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-11-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Pakarinen Vertti EinariPuheenjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Mannila Teemu Joonas TapioVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Pakarinen Matti TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKemoko Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
826 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika123 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-16 01.5164/100 · v0.14
B3 → B1 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1443/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1443/100 · v0.13
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
50/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
40/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kemoko Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.