Yritysprofiili

KH Resort Oy

KH Resort Oy:n kotipaikka on Härkälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-08-01. Toimiala on lyhytaikainen majoitus lomamökeissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €392,148 ja liikevoitto €87,561.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2418294-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2418294-5
Toimiala
Lyhytaikainen majoitus lomamökeissä
Kunta
Härkälä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-08-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-07-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuushukkalantie 269, 51940, Härkälä

Tietoa yrityksestä KH Resort Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KH Resort Oy:n sijaintipaikkakunta on Härkälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-08-01. Toimiala on lyhytaikainen majoitus lomamökeissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €392,148 ja liikevoitto €87,561. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €392,148 sekä tilikauden tulokseksi €66,649. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.6%, liikevoittoprosentti +22.3% ja omavaraisuusaste +21.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.6%
Liikevoittoprosentti22.3%
Omavaraisuusaste21.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€70,000Edellinen: €6,130
Inventory€3,040Edellinen: €4,519
Rahat ja pankkisaamiset€6,657Edellinen: €12,456
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€258,475Edellinen: -€278,107
Oma pääoma€139,392Edellinen: €72,742
Velat€498,387Edellinen: €470,740
Vaihtuvat vastaavat€29,912Edellinen: €40,245
Current liabilities€464,502Edellinen: €343,344
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€382,369
2022-12-31
€392,148
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€34,766
2022-12-31
€87,561
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€19,632
2022-12-31
€66,649
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€543,482
2022-12-31
€637,779
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
27/100 · Nousussa
21.9 %2022-12-31: 13.4 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.02x2022-12-31: 0.05x
Liikevoitto-%Hyvä
97/100 · Nousussa
18.9 %2022-12-31: 8.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste13.4 %21.9 %
Maksuvalmius0.05x0.02x
Liikevoitto-%8.9 %18.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2418294-5
ALV-tunnusFI24182945
EU-tunnusFIFPRO.2418294-5
KuntaHärkälä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2011-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-08-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-08-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKH Resort Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
122 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika187 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika319 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-21 05.3166/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.12.2025 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KH Resort Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.