Yritysprofiili

Kiertokapula Oy

Kiertokapula Oy:n kotipaikka on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-04-07. Toimiala on jätteen sijoittaminen kaatopaikalle tai pysyvä varastointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €40,800,149 ja liikevoitto €3,107,937.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0919068-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0919068-0
Toimiala
Jätteen sijoittaminen kaatopaikalle tai pysyvä varastointi
Kunta
Hämeenlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-04-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-03-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vankanlähde 7, 13100, Hämeenlinna

Puhelin: +358757530000Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://kiertokapula.fiLähdehavainto

Youtube-profiili: https://www.youtube.com/channel/UCrsd3Bj6UmWu_uWqgANVutgLähde: yrityksen verkkosivu

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/kiertokapula-oyLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/kiertokapula_oyLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/kiertokapulaLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Jan Malmbergjanjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Kiertokapula Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kiertokapula Oy:n sijaintipaikkakunta on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-04-07. Toimiala on jätteen sijoittaminen kaatopaikalle tai pysyvä varastointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €40,800,149 ja liikevoitto €3,107,937. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €40,800,149 sekä tilikauden tulokseksi €1,468,930. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.0%, liikevoittoprosentti +7.6% ja omavaraisuusaste +41.7%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Kiertoinfo

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on jätehuolto sekä jätteiden hyötykäytön edistäminen omistajakuntien alueella. Yhtiö huolehtii siten jätehuoltoon sisältyvästä hyödynnettävän jätteen vastaanotosta, käsittelystä ja edelleen toimituksesta joko materiaalina tai energiana hyödynnettäväksi ympäristöystävällisesti, taloudellisesti ja mahdollisimman hyvää tekniikkaa hyödyntäen. Yhtiö toimii liiketaloudellisin perustein ja se kattaa toimintakustannuksensa tuloilla, jotka se hankkii ensisijaisesti toiminnasta perittävillä maksuilla ja hyödynnettävien jätejakeiden myynnillä. Yhtiön toiminnan tarkoituksena ei ole tuottaa voittoa osakkeenomistajilleen, vaan tarjota osakkeenomistajilleen kustannustehokkaita ja ympäristövaatimusten mukaisia jätehuoltopalveluja. Yhtiön toiminnan tuottama mahdollinen voitto käytetään yhtiön toiminnan kehittämiseen. Yhtiö voi omistaa ja hallita maa-alueita ja muuta kiinteää ja irtainta omaisuutta, omistaa tai olla osakkaana yhtiössä, joka käsittelee vastaanotettuja jätejakeita tai hyödyntää niitä energiana. Lisäksi yhtiö harjoittaa jätehuoltoon liittyvää kuljetus-, palvelu- ja muuta liiketoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.0%
Liikevoittoprosentti7.6%
Omavaraisuusaste41.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö101Edellinen: 101
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€31,900,000
2021-12-31
€34,822,461
2022-12-31
€34,744,449
2023-12-31
€40,384,119
2024-12-31
€40,800,149
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€1,500,000
2021-12-31
€3,256,967
2022-12-31
€766,372
2023-12-31
€2,875,430
2024-12-31
€3,107,937
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€1,060,000
2021-12-31
€2,529,844
2022-12-31
€286,610
2023-12-31
€1,124,591
2024-12-31
€1,468,930
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€21,000,000
2021-12-31
€35,141,697
2022-12-31
€37,043,112
2023-12-31
€43,707,041
2024-12-31
€44,612,512
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto-40 800 149 €40 384 119 €34 744 449 €34 822 461 €31 900 000 €
Liikevaihdon kehitys-1 %16,2 %−0,2 %9 %-
Liikevoitto-3 107 937 €2 875 430 €766 372 €3 256 967 €1 500 000 €
EBIT-7,6 %7,1 %2,2 %9,4 %4,7 %
Tilikauden tulos-1 468 930 €1 124 591 €286 610 €2 529 844 €1 060 000 €
Tulos ennen veroja----3 152 643 €-
Omavaraisuusaste-41,7 %37,8 %39,4 %40 %53,2 %
Tase yhteensä-44 612 512 €43 707 041 €37 043 112 €35 141 697 €21 000 000 €
Henkilöstö1011011019691-

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
52/100 · Nousussa
41.7 %2024-12-31: 37.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
46/100 · Nousussa
1.37x2024-12-31: 1.31x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.6 %2024-12-31: 7.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste53.2 %40.0 %39.4 %37.8 %41.7 %
Maksuvalmius1.77x2.21x0.91x1.31x1.37x
Liikevoitto-%4.7 %9.3 %2.2 %7.1 %7.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0919068-0
ALV-tunnusFI09190680
EU-tunnusFIFPRO.0919068-0
KuntaHämeenlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1993-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1993-04-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-10-31Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Koivulehto Mikko PetteriToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Sahlberg Olli PekkaToimitusjohtajan sijainenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Sipola Johanna KaarinaPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Tero Veikko Antero HelinDirector Of Development / KehitysjohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Nöjd Ismo KaleviVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Pyykkölä Markku HenrikVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Rantalainen Antti JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Tenhunen-Lunkka Anna ElinaVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Asikainen Raija SinikkaVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Hautaluoma Jani JohannesVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Niittymäki Matti TapioProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Islander Hanna-LeenaVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Joni TuomainenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKiertokapula Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
128 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A3
2026-11-0374/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1974/100 · v0.15
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
B1
2026-09-2064/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
30/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
94/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Edunsaajatietojen rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
2.11.2026 · PRH / KREKTOSIASIALLISET EDUNSAAJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

40 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-02

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kiertokapula Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.