Yritysprofiili

Kiiltokauppa Oy

Kiiltokauppa Oy:n kotipaikka on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-05-09. Toimiala on yleistukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €48,282 ja liikevoitto €1,474.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2829708-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2829708-8
Toimiala
Yleistukkukauppa
Kunta
Kouvola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-05-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-04-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kaupinkuja 2, 45130, Kouvola

Puhelin: +3584578724616Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.kiiltokauppa.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Majander Juha OlaviToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Kiiltokauppa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kiiltokauppa Oy:n sijaintipaikkakunta on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-05-09. Toimiala on yleistukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €48,282 ja liikevoitto €1,474. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €48,282 sekä tilikauden tulokseksi €500. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -27.0%, liikevoittoprosentti +3.1% ja omavaraisuusaste +59.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-27.0%
Liikevoittoprosentti3.1%
Omavaraisuusaste59.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€44,124Edellinen: €31,203
Rahat ja pankkisaamiset€1,138Edellinen: €227
Edellisten tilikausien voitto/tappio€24,978Edellinen: €23,098
Oma pääoma€27,978Edellinen: €29,858
Velat€19,033Edellinen: €8,449
Vaihtuvat vastaavat€46,743Edellinen: €37,949
Current liabilities€19,033Edellinen: €8,449
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€264,180
2020-12-31
€187,158
2021-12-31
€83,580
2022-12-31
€79,881
2023-12-31
€66,127
2024-12-31
€48,282
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€28,291
2020-12-31
€9,642
2021-12-31
-€7,065
2022-12-31
€3,298
2023-12-31
€4,967
2024-12-31
€1,474
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€22,145
2020-12-31
€7,122
2021-12-31
-€7,655
2022-12-31
€1,953
2023-12-31
€4,260
2024-12-31
€500
2025-12-31
Varat -kehitys6 kautta
€71,730
2020-12-31
€64,594
2021-12-31
€46,410
2022-12-31
€40,998
2023-12-31
€38,307
2024-12-31
€47,011
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
74/100 · Laskussa
59.5 %2024-12-31: 77.9 %
MaksuvalmiusHyvä
79/100 · Laskussa
2.38x2024-12-31: 3.72x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.0 %2024-12-31: 7.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste48.1 %60.2 %60.6 %67.9 %77.9 %59.5 %
Maksuvalmius----3.72x2.38x
Liikevoitto-%10.7 %5.2 %-8.4 %4.1 %7.5 %3.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2829708-8
ALV-tunnusFI28297088
EU-tunnusFIFPRO.2829708-8
KuntaKouvola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-04-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-04-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-05-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-05-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Majander Juha OlaviToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Majander Juha OlaviVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Kaipiainen Esa MatiasVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKiiltokauppa Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
77 verrokkia
Omavaraisuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika147 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika116 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-16 11.5266/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
61/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kiiltokauppa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.