Yritysprofiili

Kiinteistö Oy Saarelat

Kiinteistö Oy Saarelat:n kotipaikka on Kempele. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-03-14. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €13,689 ja liikevoitto €1,531.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2750777-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2750777-6
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Kempele
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-03-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-03-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vauhtikuja 2, 90440, Kempele

Tietoa yrityksestä Kiinteistö Oy Saarelat

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kiinteistö Oy Saarelat:n sijaintipaikkakunta on Kempele. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-03-14. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €13,689 ja liikevoitto €1,531. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €13,689 sekä tilikauden tulokseksi -€7,640. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -48.1%, liikevoittoprosentti +11.2% ja omavaraisuusaste +30.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-48.1%
Liikevoittoprosentti11.2%
Omavaraisuusaste30.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5,221Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€3,808Edellinen: €11,309
Edellisten tilikausien voitto/tappio€18,281Edellinen: €8,544
Oma pääoma€99,141Edellinen: €177,281
Velat€225,804Edellinen: €74,511
Vaihtuvat vastaavat€6,011Edellinen: €14,741
Current liabilities€27,680Edellinen: €18,261
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€26,372
2024-12-31
€13,689
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€13,230
2024-12-31
€1,531
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€9,737
2024-12-31
-€7,640
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€251,792
2024-12-31
€324,945
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
38/100 · Laskussa
30.5 %2024-12-31: 70.4 %
MaksuvalmiusHeikko
5/100 · Laskussa
0.14x2024-12-31: 0.62x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Laskussa
8.1 %2024-12-31: 50.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste70.4 %30.5 %
Maksuvalmius0.62x0.14x
Liikevoitto-%50.2 %8.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2750777-6
ALV-tunnusFI27507776
EU-tunnusFIFPRO.2750777-6
KuntaKempele
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-03-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2016-03-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-09-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKiinteistö Oy Saarelat
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
157 verrokkia
Omavaraisuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika35 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika36 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1861/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-25 00.2461/100 · v0.14
A3 → B1 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kiinteistö Oy Saarelat -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.