Yritysprofiili

KiMa Syöte Oy

KiMa Syöte Oy:n kotipaikka on Syöte. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-03. Toimiala on lyhytaikainen majoitus lomamökeissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €13,686 ja liikevoitto €4,654.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3142929-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3142929-9
Toimiala
Lyhytaikainen majoitus lomamökeissä
Kunta
Syöte
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-06-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lakisuontie 29, 93280, Syöte

Puhelin: +358400936146Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Hanhela-Särkelä Kirsi SusannaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä KiMa Syöte Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KiMa Syöte Oy:n sijaintipaikkakunta on Syöte. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-03. Toimiala on lyhytaikainen majoitus lomamökeissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €13,686 ja liikevoitto €4,654. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €13,686 sekä tilikauden tulokseksi €3,534. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +132.0%, liikevoittoprosentti +34.0% ja omavaraisuusaste +70.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys132.0%
Liikevoittoprosentti34.0%
Omavaraisuusaste70.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€5,759Edellinen: €1,648
Edellisten tilikausien voitto/tappio€511Edellinen: €61
Tulos ennen veroja€4,541Edellinen: €588
Oma pääoma€4,045Edellinen: €511
Velat€1,714Edellinen: €1,138
Vaihtuvat vastaavat€5,759Edellinen: €1,648
Current liabilities€1,714Edellinen: €1,138
Henkilöstö1Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€3,782
2023-10-31
€5,899
2024-10-31
€13,686
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€76
2023-10-31
€693
2024-10-31
€4,654
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€61
2023-10-31
€450
2024-10-31
€3,534
2025-10-31
Varat -kehitys3 kautta
€2,856
2023-10-31
€1,648
2024-10-31
€5,759
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
88/100 · Nousussa
70.2 %2024-10-31: 31.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.36x2024-10-31: 1.45x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
34.0 %2024-10-31: 11.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-10-312024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste2.1 %31.0 %70.2 %
Maksuvalmius0.90x1.45x3.36x
Liikevoitto-%2.0 %11.8 %34.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3142929-9
EU-tunnusFIFPRO.3142929-9
KuntaSyöte
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-06-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-07-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-07-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Hanhela-Särkelä Kirsi SusannaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Hanhela-Särkelä Kirsi SusannaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Särkelä Jari JuhaniVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväKiMa Syöte Oy
Luokitus nousiB2 → A2 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
291 verrokkia
Omavaraisuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika137 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-20 18.5486/100 · v0.14
B2 → A2 · +28 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1458/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1458/100 · v0.13
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1356/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KiMa Syöte Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.