Yritysprofiili

Klaukkalan Ararat Oy

Klaukkalan Ararat Oy:n kotipaikka on Klaukkala. Yritysmuoto on avoin yhtiö. Yritys on perustettu 2013-05-21. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €798,258 ja liikevoitto €11,049.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2542447-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2542447-5
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Klaukkala
Yritysmuoto
Avoin yhtiö
Perustamispäivä
2013-05-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-04-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Klaukkalantie 55, 01800, Klaukkala

Verkkosivu: https://www.ararat.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Klaukkalan Ararat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Klaukkalan Ararat Oy:n sijaintipaikkakunta on Klaukkala. Yritysmuoto on avoin yhtiö. Yritys on perustettu 2013-05-21. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €798,258 ja liikevoitto €11,049. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €798,258 sekä tilikauden tulokseksi €8,965. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.0%, liikevoittoprosentti +1.4% ja omavaraisuusaste +77.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.0%
Liikevoittoprosentti1.4%
Omavaraisuusaste77.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€36Edellinen: €0
Inventory€26,000Edellinen: €20,000
Rahat ja pankkisaamiset€92,574Edellinen: €161,551
Edellisten tilikausien voitto/tappio€217,012Edellinen: €139,206
Oma pääoma€225,977Edellinen: €235,012
Velat€64,901Edellinen: €113,240
Vaihtuvat vastaavat€233,566Edellinen: €283,807
Current liabilities€64,901Edellinen: €113,240
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€875,002
2023-12-31
€868,025
2024-12-31
€798,258
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€154,207
2023-12-31
€121,668
2024-12-31
€11,049
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€111,603
2023-12-31
€95,806
2024-12-31
€8,965
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€288,675
2023-12-31
€348,251
2024-12-31
€290,878
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.7 %2024-12-31: 67.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
61/100 · Nousussa
1.83x2024-12-31: 1.60x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.4 %2024-12-31: 14.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste52.4 %67.5 %77.7 %
Maksuvalmius1.21x1.60x1.83x
Liikevoitto-%17.5 %14.0 %1.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2542447-5
ALV-tunnusFI25424475
EU-tunnusFIFPRO.2542447-5
KuntaKlaukkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-05-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-06-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-08-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-04-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKlaukkalan Ararat Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Kannattavuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika183 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika232 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1767/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-28 19.3467/100 · v0.14
B2 → B1 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Klaukkalan Ararat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.