Yritysprofiili

Koneluola Oy

Koneluola Oy:n kotipaikka on Mäntyharju. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-01-26. Toimiala on muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €176,528 ja liikevoitto -€2,488.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3419708-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3419708-3
Toimiala
Muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa
Kunta
Mäntyharju
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-01-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-01-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vesalantie 171, 52700, Mäntyharju

Tietoa yrityksestä Koneluola Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Koneluola Oy:n sijaintipaikkakunta on Mäntyharju. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-01-26. Toimiala on muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €176,528 ja liikevoitto -€2,488. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €176,528 sekä tilikauden tulokseksi -€2,011. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -21.2%, liikevoittoprosentti -1.4% ja omavaraisuusaste +61.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-21.2%
Liikevoittoprosentti-1.4%
Omavaraisuusaste61.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€429Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€4,994Edellinen: €11,428
Edellisten tilikausien voitto/tappio€35,285Edellinen: €0
Oma pääoma€33,274Edellinen: €38,285
Velat€20,767Edellinen: €17,173
Vaihtuvat vastaavat€13,580Edellinen: €35,173
Current liabilities€20,767Edellinen: €17,173
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€224,161
2025-03-31
€176,528
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€48,439
2025-03-31
-€2,488
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€38,285
2025-03-31
-€2,011
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€55,459
2025-03-31
€54,041
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
77/100 · Laskussa
61.6 %2025-03-31: 69.0 %
MaksuvalmiusHeikko
8/100 · Laskussa
0.24x2025-03-31: 0.67x
Liikevoitto-%Heikko
46/100 · Laskussa
-1.4 %2025-03-31: 21.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste69.0 %61.6 %
Maksuvalmius0.67x0.24x
Liikevoitto-%21.6 %-1.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3419708-3
ALV-tunnusFI34197083
EU-tunnusFIFPRO.3419708-3
KuntaMäntyharju
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-01-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-01-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-01-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-01-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaKoneluola Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä47/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
431 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika137 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika161 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-25 23.3947/100 · v0.14
B3 → B3 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1540/100 · v0.14
B2 → B3 · -10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
37/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Koneluola Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.