Yritysprofiili

Konepaja Hieta Oy

Konepaja Hieta Oy:n kotipaikka on Aura. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-10-07. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €75,500 ja liikevoitto €58,533.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0678297-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0678297-1
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Aura
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1987-10-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1987-11-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: PAJATIE 3, 21380, Aura

Puhelin: +35824860897Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.konepajahieta.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Välisalo Risto SakariVarsinainen jäsen
Välisalo Pekka JuhaniVarajäsen

Tietoa yrityksestä Konepaja Hieta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Konepaja Hieta Oy:n sijaintipaikkakunta on Aura. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-10-07. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €75,500 ja liikevoitto €58,533. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €75,500 sekä tilikauden tulokseksi €58,471. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +5663.4%, liikevoittoprosentti +77.5% ja omavaraisuusaste +47.5%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on konepajateollisuus, metallituotteiden valmistus ja myynti sekä vuokraustoiminta. Yhtiö voi omistaa ja hallita koneita, laitteita, kiinteistöjä, osakkeita ja arvopapereita, käydä niillä kauppaa sekä harjoittaa vuokraustoimintaa. Yhtiön toimialana on myös kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys5663.4%
Liikevoittoprosentti77.5%
Omavaraisuusaste47.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö3Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€896
2020-12-31
€7,405
2021-12-31
€11,120
2022-12-31
€1,310
2023-12-31
€75,500
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€15,151
2020-12-31
-€5,437
2021-12-31
-€4,213
2022-12-31
-€20,779
2023-12-31
€58,533
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€15,160
2020-12-31
-€5,453
2021-12-31
-€4,485
2022-12-31
-€20,863
2023-12-31
€58,471
2024-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€52,484
2020-12-31
€49,516
2021-12-31
€45,418
2022-12-31
€37,945
2023-12-31
€165,666
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
59/100 · Laskussa
47.5 %2023-12-31: 52.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
46/100 · Nousussa
1.38x2023-12-31: 0.44x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
77.5 %2023-12-31: -2100.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste98.1 %92.0 %91.3 %52.6 %47.5 %
Maksuvalmius15.00x3.50x3.50x0.44x1.38x
Liikevoitto-%-1500.0 %-71.4 %-36.4 %-2100.0 %77.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0678297-1
ALV-tunnusFI06782971
EU-tunnusFIFPRO.0678297-1
KuntaAura
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1987-10-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1987-11-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-12-12Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Välisalo Risto SakariVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Välisalo Pekka JuhaniVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväKonepaja Hieta Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
43 verrokkia
Omavaraisuus35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A2
2026-10-1882/100 · v0.15
B1 → A2 · +16 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
B1
2026-10-0666/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 39 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
6.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-06

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Konepaja Hieta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.