Yritysprofiili

Konetyö J. Seppälä Oy

Konetyö J. Seppälä Oy:n kotipaikka on Herrala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-18. Toimiala on kiinteistönhoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €177,230 ja liikevoitto -€5,800.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3158825-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3158825-7
Toimiala
Kiinteistönhoito
Kunta
Herrala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-09-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-09-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Maattolantie 12, 16500, Herrala

Tietoa yrityksestä Konetyö J. Seppälä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Konetyö J. Seppälä Oy:n sijaintipaikkakunta on Herrala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-18. Toimiala on kiinteistönhoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €177,230 ja liikevoitto -€5,800. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €177,230 sekä tilikauden tulokseksi -€8,361. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +17.3%, liikevoittoprosentti -3.3% ja omavaraisuusaste -97.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys17.3%
Liikevoittoprosentti-3.3%
Omavaraisuusaste-97.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€14,944Edellinen: €9,760
Rahat ja pankkisaamiset€8,168Edellinen: €13,335
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€55,772Edellinen: -€20,882
Oma pääoma-€64,133Edellinen: -€55,772
Velat€130,275Edellinen: €115,831
Vaihtuvat vastaavat€31,108Edellinen: €37,014
Current liabilities€130,275Edellinen: €115,831
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€151,143
2023-12-31
€177,230
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€29,401
2023-12-31
-€5,800
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€34,891
2023-12-31
-€8,361
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€60,059
2023-12-31
€66,141
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-97.0 %2023-12-31: -92.9 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.06x2023-12-31: 0.12x
Liikevoitto-%Heikko
42/100 · Nousussa
-3.0 %2023-12-31: -18.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste-92.9 %-97.0 %
Maksuvalmius0.12x0.06x
Liikevoitto-%-18.3 %-3.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3158825-7
ALV-tunnusFI31588257
EU-tunnusFIFPRO.3158825-7
KuntaHerrala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-09-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-09-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-09-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-09-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiKonetyö J. Seppälä Oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä28/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
30 verrokkia
Omavaraisuus7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika105 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
D
2026-10-1828/100 · v0.15
D → D
D
2026-09-30 04.4628/100 · v0.14
B2 → D · -26 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Konetyö J. Seppälä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.