Yritysprofiili

Koneurakointi Vanhakylä Oy

Koneurakointi Vanhakylä Oy:n kotipaikka on Parkkuu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-10-10. Toimiala on katujen ja teiden puhtaanapito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €86,838 ja liikevoitto €25,089.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2943828-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2943828-4
Toimiala
Katujen ja teiden puhtaanapito
Kunta
Parkkuu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-10-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-10-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Poikeluksentie 346, 34320, Parkkuu

Tietoa yrityksestä Koneurakointi Vanhakylä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Koneurakointi Vanhakylä Oy:n sijaintipaikkakunta on Parkkuu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-10-10. Toimiala on katujen ja teiden puhtaanapito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €86,838 ja liikevoitto €25,089. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €86,838 sekä tilikauden tulokseksi €22,739. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.5%, liikevoittoprosentti +28.9% ja omavaraisuusaste -178.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.5%
Liikevoittoprosentti28.9%
Omavaraisuusaste-178.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€4,443Edellinen: €4,328
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€47,377Edellinen: -€65,081
Oma pääoma-€22,139Edellinen: -€44,877
Velat€34,527Edellinen: €54,541
Vaihtuvat vastaavat€10,091Edellinen: €7,966
Current liabilities€33,204Edellinen: €37,330
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€77,892
2024-08-31
€86,838
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€22,573
2024-08-31
€25,089
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€17,704
2024-08-31
€22,739
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€9,664
2024-08-31
€12,389
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-178.7 %2024-08-31: -464.4 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Nousussa
0.13x2024-08-31: 0.12x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
28.9 %2024-08-31: 29.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste-464.4 %-178.7 %
Maksuvalmius0.12x0.13x
Liikevoitto-%29.0 %28.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2943828-4
ALV-tunnusFI29438284
EU-tunnusFIFPRO.2943828-4
KuntaParkkuu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-10-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-10-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-10-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-10-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaKoneurakointi Vanhakylä Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
56 verrokkia
Omavaraisuus4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika81 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1749/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-10-01 02.3549/100 · v0.14
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Koneurakointi Vanhakylä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.