Yritysprofiili

Kotkan Lihamestarit Oy

Kotkan Lihamestarit Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-01-01. Toimiala on lihan ja lihatuotteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,142,027 ja liikevoitto €193,690.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2240627-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2240627-1
Toimiala
Lihan ja lihatuotteiden tukkukauppa
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-01-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-12-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vasaratie 8 B, 48400, Kotka

Tietoa yrityksestä Kotkan Lihamestarit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kotkan Lihamestarit Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-01-01. Toimiala on lihan ja lihatuotteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,142,027 ja liikevoitto €193,690. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,142,027 sekä tilikauden tulokseksi €143,188. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +26.3%, liikevoittoprosentti +9.0% ja omavaraisuusaste +61.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty7
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys26.3%
Liikevoittoprosentti9.0%
Omavaraisuusaste61.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,842Edellinen: €8,043
Provisions or reserves€41,647Edellinen: €30,098
Inventory€56,188Edellinen: €29,748
Rahat ja pankkisaamiset€347,084Edellinen: €176,954
Edellisten tilikausien voitto/tappio€882,435Edellinen: €903,852
Oma pääoma€1,075,623Edellinen: €1,013,516
Velat€622,257Edellinen: €547,219
Vaihtuvat vastaavat€1,291,537Edellinen: €1,140,004
Current liabilities€571,424Edellinen: €396,385
Liikevaihto -kehitys7 kautta
€1,582,470
2019-12-31
€1,813,928
2020-12-31
€1,942,406
2021-12-31
€1,681,076
2022-12-31
€1,652,397
2023-12-31
€1,696,426
2024-12-31
€2,142,027
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys7 kautta
€70,604
2019-12-31
€212,356
2020-12-31
€200,551
2021-12-31
€37,211
2022-12-31
€31,516
2023-12-31
€89,341
2024-12-31
€193,690
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys7 kautta
€57,423
2019-12-31
€170,230
2020-12-31
€162,028
2021-12-31
€54,292
2022-12-31
€25,731
2023-12-31
€59,664
2024-12-31
€143,188
2025-12-31
Varat -kehitys7 kautta
€1,199,052
2019-12-31
€1,348,096
2020-12-31
€1,370,113
2021-12-31
€1,680,223
2022-12-31
€1,591,145
2023-12-31
€1,590,833
2024-12-31
€1,739,527
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
80/100 · Laskussa
64.2 %2024-12-31: 65.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Nousussa
0.71x2024-12-31: 0.52x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
73/100 · Nousussa
9.0 %2024-12-31: 5.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2019-12-312020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste80.5 %78.5 %82.9 %66.9 %66.4 %65.6 %64.2 %
Maksuvalmius0.62x0.72x0.91x0.30x0.57x0.52x0.71x
Liikevoitto-%4.4 %11.3 %10.1 %2.2 %1.9 %5.2 %9.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2240627-1
ALV-tunnusFI22406271
EU-tunnusFIFPRO.2240627-1
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-12-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-01-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-01-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2009-01-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-01-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKotkan Lihamestarit Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
106 verrokkia
Omavaraisuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika83 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika83 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-15 13.3277/100 · v0.14
B1 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1461/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
36/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kotkan Lihamestarit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.