Yritysprofiili

Kouvolan Autolasi Oy

Kouvolan Autolasi Oy:n kotipaikka on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-02-29. Toimiala on lasitus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €354,251 ja liikevoitto -€7,928.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1040196-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1040196-7
Toimiala
Lasitus
Kunta
Kouvola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-02-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1996-03-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kaupinkatu 12, 45130, Kouvola

Postiosoite: KAUPINKATU 12, 45130, Kouvola

Verkkosivu: https://www.kouvolanautolasi.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Kouvolan Autolasi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kouvolan Autolasi Oy:n sijaintipaikkakunta on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-02-29. Toimiala on lasitus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €354,251 ja liikevoitto -€7,928. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €354,251 sekä tilikauden tulokseksi -€8,114. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +15.4%, liikevoittoprosentti -2.2% ja omavaraisuusaste +63.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys15.4%
Liikevoittoprosentti-2.2%
Omavaraisuusaste63.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,823
Inventory€5,719Edellinen: €17,157
Rahat ja pankkisaamiset€45,835Edellinen: €33,802
Edellisten tilikausien voitto/tappio€53,747Edellinen: -€18,132
Oma pääoma€48,156Edellinen: €56,269
Velat€27,600Edellinen: €36,871
Vaihtuvat vastaavat€66,927Edellinen: €88,168
Current liabilities€27,600Edellinen: €36,871
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€305,652
2024-03-31
€306,906
2025-03-31
€354,251
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€8,873
2024-03-31
€74,061
2025-03-31
-€7,928
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€10,039
2024-03-31
€71,879
2025-03-31
-€8,114
2026-03-31
Varat -kehitys3 kautta
€41,748
2024-03-31
€93,141
2025-03-31
€75,756
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
79/100 · Nousussa
63.6 %2025-03-31: 60.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
62/100 · Nousussa
1.87x2025-03-31: 1.38x
Liikevoitto-%Heikko
44/100 · Laskussa
-2.2 %2025-03-31: 23.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste-37.4 %60.4 %63.6 %
Maksuvalmius0.46x1.38x1.87x
Liikevoitto-%-2.9 %23.9 %-2.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1040196-7
ALV-tunnusFI10401967
EU-tunnusFIFPRO.1040196-7
KuntaKouvola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-02-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1996-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1996-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1996-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKouvolan Autolasi Oy
Luokitus laskiA2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-30
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
107 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika180 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A3
2026-10-30 19.3673/100 · v0.15
A2 → A3 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
A2
2026-10-2883/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-1883/100 · v0.15
A2 → A2 · +1 pistettä
  • Arviota tukeva tekijä poistui: Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella.
A2
2026-10-02 17.1182/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
2.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-03-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
2.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kouvolan Autolasi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.