Yritysprofiili

Krantec Oy

Krantec Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-01-26. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €5,609,401 ja liikevoitto €586,205.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2012830-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2012830-0
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-01-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-01-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hallinkatu 6 E, 15300, Lahti

Verkkosivu: https://www.krantec.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Krantec Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Krantec Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-01-26. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €5,609,401 ja liikevoitto €586,205. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €5,609,401 sekä tilikauden tulokseksi €456,319. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.5%, liikevoittoprosentti +10.5% ja omavaraisuusaste +48.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.5%
Liikevoittoprosentti10.5%
Omavaraisuusaste48.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,031Edellinen: €0
Inventory€82,580Edellinen: €113,325
Rahat ja pankkisaamiset€753,124Edellinen: €483,281
Edellisten tilikausien voitto/tappio€414,088Edellinen: €677,861
Oma pääoma€878,406Edellinen: €872,088
Velat€922,718Edellinen: €437,331
Vaihtuvat vastaavat€1,753,351Edellinen: €1,105,478
Current liabilities€922,718Edellinen: €437,331
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€5,524,317
2024-12-31
€5,609,401
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€254,093
2024-12-31
€586,205
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€186,227
2024-12-31
€456,319
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,309,419
2024-12-31
€1,801,124
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
61/100 · Laskussa
48.8 %2024-12-31: 66.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Laskussa
0.91x2024-12-31: 1.36x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Nousussa
10.4 %2024-12-31: 4.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste66.6 %48.8 %
Maksuvalmius1.36x0.91x
Liikevoitto-%4.6 %10.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2012830-0
ALV-tunnusFI20128300
EU-tunnusFIFPRO.2012830-0
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-01-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-01-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2006-01-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-01-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKrantec Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
91 verrokkia
Omavaraisuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-25 01.0073/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 20 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

29 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-16.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Krantec Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.