Yritysprofiili

KS Maanrakennus Oy

KS Maanrakennus Oy:n kotipaikka on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-01. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €1,141,986 ja liikevoitto €12,607.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2988218-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2988218-2
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Hyvinkää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-04-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-03-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Suomiehentie 133, 05620, Hyvinkää

Tietoa yrityksestä KS Maanrakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KS Maanrakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-01. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €1,141,986 ja liikevoitto €12,607. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,141,986 sekä tilikauden tulokseksi €6,352. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.8%, liikevoittoprosentti +1.1% ja omavaraisuusaste +16.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.8%
Liikevoittoprosentti1.1%
Omavaraisuusaste16.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€760Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€5,971Edellinen: €42,894
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,287Edellinen: €33,728
Oma pääoma€25,139Edellinen: €24,787
Velat€127,467Edellinen: €211,470
Vaihtuvat vastaavat€43,957Edellinen: €90,873
Current liabilities€85,287Edellinen: €136,440
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,003,936
2024-06-30
€1,141,986
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€21,869
2024-06-30
€12,607
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€26,441
2024-06-30
€6,352
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€236,257
2024-06-30
€152,606
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
21/100 · Nousussa
16.5 %2024-06-30: 10.5 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.07x2024-06-30: 0.31x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Nousussa
1.1 %2024-06-30: -2.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste10.5 %16.5 %
Maksuvalmius0.31x0.07x
Liikevoitto-%-2.2 %1.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2988218-2
ALV-tunnusFI29882182
EU-tunnusFIFPRO.2988218-2
KuntaHyvinkää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-04-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKS Maanrakennus Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
567 verrokkia
Omavaraisuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika157 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1851/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-03 11.4251/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KS Maanrakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.