Yritysprofiili

KS Pojat Oy

KS Pojat Oy:n kotipaikka on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-29. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €53,294 ja liikevoitto -€20,238.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3275694-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3275694-5
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Oulu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-03-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-03-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tepontie 9 C 14, 90420, Oulu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Syla BurimVarsinainen jäsen
Lutfije SylaHallitus: varajäsen

Tietoa yrityksestä KS Pojat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KS Pojat Oy:n sijaintipaikkakunta on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-29. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €53,294 ja liikevoitto -€20,238. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €53,294 sekä tilikauden tulokseksi -€19,778. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -58.1%, liikevoittoprosentti -37.7% ja omavaraisuusaste +99.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-58.1%
Liikevoittoprosentti-37.7%
Omavaraisuusaste99.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja-€19,755Edellinen: €58,971
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€108,100
2022-12-31
€125,948
2023-12-31
€127,188
2024-12-31
€53,294
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€58,262
2022-12-31
€70,918
2023-12-31
€60,051
2024-12-31
-€20,238
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€46,345
2022-12-31
€56,268
2023-12-31
€47,177
2024-12-31
-€19,778
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€69,367
2022-12-31
€145,655
2023-12-31
€138,486
2024-12-31
€105,390
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
99.0 %2024-12-31: 99.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
103.00x2024-12-31: 79.00x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-37.7 %2024-12-31: 47.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste66.7 %66.9 %99.3 %99.0 %
Maksuvalmius3.37x3.94x79.00x103.00x
Liikevoitto-%53.7 %56.3 %47.2 %-37.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3275694-5
ALV-tunnusFI32756945
EU-tunnusFIFPRO.3275694-5
KuntaOulu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-03-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-03-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Syla BurimVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lutfije SylaHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKS Pojat Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee · 3 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
115 verrokkia
Omavaraisuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Kannattavuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
B2
2026-10-1852/100 · v0.15
B3 → B2 · +12 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
B3
2026-09-1640/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-12

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KS Pojat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.