Yritysprofiili

Kukkahuone Nummela Oy

Kukkahuone Nummela Oy:n kotipaikka on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-09-02. Toimiala on kukkien ja koristekasvien vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €223,322 ja liikevoitto €24,310.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2424613-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2424613-6
Toimiala
Kukkien ja koristekasvien vähittäiskauppa
Kunta
Nummela
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-09-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-08-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tuusantie 1, 03100, Nummela

Verkkosivu: https://www.kukkahuonefiner.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Kukkahuone Nummela Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kukkahuone Nummela Oy:n sijaintipaikkakunta on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-09-02. Toimiala on kukkien ja koristekasvien vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €223,322 ja liikevoitto €24,310. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €223,322 sekä tilikauden tulokseksi €19,723. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -12.5%, liikevoittoprosentti +10.9% ja omavaraisuusaste +75.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-12.5%
Liikevoittoprosentti10.9%
Omavaraisuusaste75.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€8,106Edellinen: €10,484
Inventory€15,900Edellinen: €15,900
Rahat ja pankkisaamiset€63,002Edellinen: €49,534
Edellisten tilikausien voitto/tappio€102,837Edellinen: €90,639
Oma pääoma€125,061Edellinen: €105,337
Velat€40,355Edellinen: €55,096
Vaihtuvat vastaavat€86,875Edellinen: €72,672
Current liabilities€40,355Edellinen: €37,527
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€255,160
2024-12-31
€223,322
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€17,798
2024-12-31
€24,310
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,199
2024-12-31
€19,723
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€160,433
2024-12-31
€165,415
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
95/100 · Nousussa
75.6 %2024-12-31: 65.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
65/100 · Nousussa
1.96x2024-12-31: 1.74x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Nousussa
10.5 %2024-12-31: 6.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste65.7 %75.6 %
Maksuvalmius1.74x1.96x
Liikevoitto-%6.7 %10.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2424613-6
ALV-tunnusFI24246136
EU-tunnusFIFPRO.2424613-6
KuntaNummela
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-09-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-09-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-10-08Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKukkahuone Nummela Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
195 verrokkia
Omavaraisuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika189 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika219 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1876/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-30 20.5876/100 · v0.14
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kukkahuone Nummela Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.