Yritysprofiili

Kuljetus Muuronen Oy

Kuljetus Muuronen Oy:n kotipaikka on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-06-06. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,741,218 ja liikevoitto €139,579.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1708045-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1708045-7
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Valkeala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2001-06-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2001-05-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koivurannankatu 17, 45360, Valkeala

Tietoa yrityksestä Kuljetus Muuronen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kuljetus Muuronen Oy:n sijaintipaikkakunta on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-06-06. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,741,218 ja liikevoitto €139,579. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,741,218 sekä tilikauden tulokseksi €98,431. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +4.7%, liikevoittoprosentti +8.0% ja omavaraisuusaste +53.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys4.7%
Liikevoittoprosentti8.0%
Omavaraisuusaste53.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €4,200
Rahat ja pankkisaamiset€203,386Edellinen: €193,271
Edellisten tilikausien voitto/tappio€281,382Edellinen: €116,321
Oma pääoma€387,813Edellinen: €314,545
Velat€335,179Edellinen: €413,037
Vaihtuvat vastaavat€445,549Edellinen: €400,382
Current liabilities€304,618Edellinen: €306,913
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,662,694
2024-12-31
€1,741,218
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€191,836
2024-12-31
€139,579
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€190,225
2024-12-31
€98,431
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€727,583
2024-12-31
€722,991
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
67/100 · Nousussa
53.6 %2024-12-31: 43.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
22/100 · Nousussa
0.67x2024-12-31: 0.63x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Laskussa
8.0 %2024-12-31: 11.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste43.2 %53.6 %
Maksuvalmius0.63x0.67x
Liikevoitto-%11.5 %8.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1708045-7
ALV-tunnusFI17080457
EU-tunnusFIFPRO.1708045-7
KuntaValkeala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2001-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2001-06-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-06-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKuljetus Muuronen Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
76 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika177 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika171 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1872/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-02 12.4072/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 25 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kuljetus Muuronen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.