Yritysprofiili

Kuljetus Rova Oy

Kuljetus Rova Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1977-10-21. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €433,517 ja liikevoitto -€5,196.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0186307-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0186307-8
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1977-10-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pekankatu 7, 96200, Rovaniemi

Postiosoite: Pekankatu 7 lh., 96200, Rovaniemi

Puhelin: +358442426326Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.experiencetours.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/experiencetourslaplandLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

For Tour Operatorsfounder

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sustainable Travel Finlandowner

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Kuljetus Rova Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kuljetus Rova Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1977-10-21. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €433,517 ja liikevoitto -€5,196. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €433,517 sekä tilikauden tulokseksi -€14,215. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.9%, liikevoittoprosentti -1.2% ja omavaraisuusaste +25.7%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Car Rental RovaniemiExperience Tours Lapland

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on kuljetuspalvelut, taksitoiminta, linja- autoliikenne, muuttokuljetukset, rakennustoiminta, maahantuonti, konsultointi ja kauppa. Lisäksi yhtiö voi harjoittaa vuokraustoimintaa. Yhtiö voi ostaa ja myydä arvopapereita sekä omistaa ja hallita rakennuksia, asunto-osakkeita, maa-alueita sekä kiinteää omaisuutta. Yhtiön toimialaan kuuluu matkojen ja matkailupalveluiden suunnittelu, järjestäminen ja myynti sekä niihin liittyvät lisäpalvelut, kuten kuljetus-, majoitus-, ruokailu- ja ravintolapalvelut.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.9%
Liikevoittoprosentti-1.2%
Omavaraisuusaste25.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö3Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€131,634
2022-03-31
€169,560
2023-03-31
€160,183
2024-03-31
€387,492
2025-03-31
€433,517
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€11,006
2022-03-31
€10,600
2023-03-31
€18,270
2024-03-31
€19,078
2025-03-31
-€5,196
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€8,849
2022-03-31
€7,788
2023-03-31
€15,253
2024-03-31
€15,412
2025-03-31
-€14,215
2026-03-31
Varat -kehitys5 kautta
€80,676
2022-03-31
€100,492
2023-03-31
€100,735
2024-03-31
€192,005
2025-03-31
€175,815
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteVälttävä
32/100 · Laskussa
25.7 %2025-03-31: 31.0 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2025-03-31: 0.24x
Liikevoitto-%Heikko
47/100 · Laskussa
-1.2 %2025-03-31: 4.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste1.3 %8.8 %23.9 %31.0 %25.7 %
Maksuvalmius--0.52x0.24x-
Liikevoitto-%8.4 %6.2 %11.4 %4.9 %-1.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0186307-8
ALV-tunnusFI01863078
EU-tunnusFIFPRO.0186307-8
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1977-10-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-03-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-03-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-12-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Koski Matias Kalle AukustiToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Independently RecognisedCEOLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Koski Hanna Sofia ErikaPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Koski Mikael Tapani EemilVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Koski Matias Kalle AukustiVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Antti KoskiHallitus: varsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKuljetus Rova Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
132 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika44 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-25 07.2167/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 48 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
73/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-13.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kuljetus Rova Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.