Yritysprofiili

Kuljetusliike Savoline Oy

Kuljetusliike Savoline Oy:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-10-01. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €4,750,945 ja liikevoitto €100,260.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2358798-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2358798-3
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-10-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-09-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kärängänkatu 1 B 16, 70840, Kuopio

Tietoa yrityksestä Kuljetusliike Savoline Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kuljetusliike Savoline Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-10-01. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €4,750,945 ja liikevoitto €100,260. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,750,945 sekä tilikauden tulokseksi €21,904. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +85.0%, liikevoittoprosentti +2.1% ja omavaraisuusaste +6.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys85.0%
Liikevoittoprosentti2.1%
Omavaraisuusaste6.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€19,560Edellinen: €9,611
Inventory€10,777Edellinen: €15,356
Rahat ja pankkisaamiset€28,395Edellinen: €19,537
Edellisten tilikausien voitto/tappio€68,278Edellinen: €53,901
Oma pääoma€92,683Edellinen: €70,778
Velat€1,327,339Edellinen: €594,891
Vaihtuvat vastaavat€808,912Edellinen: €369,704
Current liabilities€969,517Edellinen: €410,522
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,568,642
2024-09-30
€4,750,945
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€58,613
2024-09-30
€100,260
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€14,377
2024-09-30
€21,904
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€665,670
2024-09-30
€1,420,021
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
8/100 · Laskussa
6.5 %2024-09-30: 10.6 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.04x2024-09-30: 0.08x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Laskussa
2.1 %2024-09-30: 2.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302026-02-28
Omavaraisuusaste10.6 %6.5 %
Maksuvalmius0.08x0.04x
Liikevoitto-%2.3 %2.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2358798-3
ALV-tunnusFI23587983
EU-tunnusFIFPRO.2358798-3
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-10-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKuljetusliike Savoline Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
34 verrokkia
Omavaraisuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika158 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1851/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-28 14.5451/100 · v0.14
B1 → B2 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-04.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kuljetusliike Savoline Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.