Yritysprofiili

Kulttuuriosuuskunta Uulu

Kulttuuriosuuskunta Uulu:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2003-10-31. Toimiala on muualla luokittelematon muu monenlainen järjestötoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €268,557 ja liikevoitto €5,133.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1859786-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1859786-1
Toimiala
Muualla luokittelematon muu monenlainen järjestötoiminta
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osuuskunta
Perustamispäivä
2003-10-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-10-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Erkkilänkatu 11, 33100, Tampere

Verkkosivu: https://www.uulu.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Kulttuuriosuuskunta Uulu

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kulttuuriosuuskunta Uulu:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2003-10-31. Toimiala on muualla luokittelematon muu monenlainen järjestötoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €268,557 ja liikevoitto €5,133. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €268,557 sekä tilikauden tulokseksi €3,292. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -24.4%, liikevoittoprosentti +1.9% ja omavaraisuusaste +74.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-24.4%
Liikevoittoprosentti1.9%
Omavaraisuusaste74.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€173,419Edellinen: €122,938
Rahat ja pankkisaamiset€61,311Edellinen: €176,007
Advances received€0Edellinen: €1,686
Edellisten tilikausien voitto/tappio€127,388Edellinen: €115,902
Oma pääoma€133,466Edellinen: €130,174
Velat€45,023Edellinen: €99,834
Vaihtuvat vastaavat€158,489Edellinen: €229,026
Current liabilities€45,023Edellinen: €99,834
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€355,295
2023-12-31
€268,557
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€12,881
2023-12-31
€5,133
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€11,486
2023-12-31
€3,292
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€230,008
2023-12-31
€178,489
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Nousussa
74.8 %2023-12-31: 57.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
45/100 · Laskussa
1.36x2023-12-31: 1.76x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.2 %2023-12-31: 2.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste57.0 %74.8 %
Maksuvalmius1.76x1.36x
Liikevoitto-%2.7 %1.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1859786-1
ALV-tunnusFI18597861
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-10-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2003-10-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-11-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2003-11-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-01-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-08-15Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKulttuuriosuuskunta Uulu
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
4395 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika287 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika179 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1863/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-01 17.3563/100 · v0.14
B2 → B1 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1553/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
8/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kulttuuriosuuskunta Uulu -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.