Yritysprofiili

Kustavin Lämpö Oy

Kustavin Lämpö Oy:n kotipaikka on Kustavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-02-05. Toimiala on sähkön tuotanto uusiutumattomilla energialähteillä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €291,716 ja liikevoitto €84,312.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2308064-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2308064-8
Toimiala
Sähkön tuotanto uusiutumattomilla energialähteillä
Kunta
Kustavi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-02-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-12-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Paloniementie 324, 23360, Kustavi

Tietoa yrityksestä Kustavin Lämpö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kustavin Lämpö Oy:n sijaintipaikkakunta on Kustavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-02-05. Toimiala on sähkön tuotanto uusiutumattomilla energialähteillä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €291,716 ja liikevoitto €84,312. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €291,716 sekä tilikauden tulokseksi €65,512. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.8%, liikevoittoprosentti +28.9% ja omavaraisuusaste +93.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.8%
Liikevoittoprosentti28.9%
Omavaraisuusaste93.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€43,000Edellinen: €35,000
Rahat ja pankkisaamiset€171,738Edellinen: €155,631
Edellisten tilikausien voitto/tappio€302,910Edellinen: €307,996
Oma pääoma€561,422Edellinen: €515,910
Velat€38,588Edellinen: €52,443
Vaihtuvat vastaavat€296,712Edellinen: €234,450
Current liabilities€38,588Edellinen: €52,443
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€254,076
2024-12-31
€291,716
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€22,225
2024-12-31
€84,312
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€14,914
2024-12-31
€65,512
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€568,353
2024-12-31
€600,010
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.6 %2024-12-31: 90.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.56x2024-12-31: 3.64x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
28.9 %2024-12-31: 8.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste90.8 %93.6 %
Maksuvalmius3.64x5.56x
Liikevoitto-%8.8 %28.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2308064-8
ALV-tunnusFI23080648
EU-tunnusFIFPRO.2308064-8
KuntaKustavi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-02-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-02-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväKustavin Lämpö Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä88/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
120 verrokkia
Omavaraisuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika188 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 03.5088/100 · v0.14
B1 → A2 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1469/100 · v0.13
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
67/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kustavin Lämpö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.