Yritysprofiili

Kylänsaitti Oy

Kylänsaitti Oy:n kotipaikka on Ritvala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-06-05. Toimiala on verkkohakuportaalien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €42,946 ja liikevoitto €5,728.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2269238-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2269238-6
Toimiala
Verkkohakuportaalien toiminta
Kunta
Ritvala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-06-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-05-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ritvalanraitti 321, 37720, Ritvala

Tietoa yrityksestä Kylänsaitti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kylänsaitti Oy:n sijaintipaikkakunta on Ritvala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-06-05. Toimiala on verkkohakuportaalien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €42,946 ja liikevoitto €5,728. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €42,946 sekä tilikauden tulokseksi €5,707. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +22.7%, liikevoittoprosentti +13.3% ja omavaraisuusaste +89.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys22.7%
Liikevoittoprosentti13.3%
Omavaraisuusaste89.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€36,897Edellinen: €30,222
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€20,716Edellinen: -€4,632
Oma pääoma€37,492Edellinen: €31,784
Velat€4,381Edellinen: €3,158
Vaihtuvat vastaavat€37,809Edellinen: €30,878
Current liabilities€4,381Edellinen: €3,158
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€34,989
2024-09-30
€42,946
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€16,084
2024-09-30
€5,728
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€16,084
2024-09-30
€5,707
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€34,942
2024-09-30
€41,873
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
89.5 %2024-09-30: 91.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
8.42x2024-09-30: 9.57x
Liikevoitto-%Hyvä
83/100 · Nousussa
13.3 %2024-09-30: -46.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste91.0 %89.5 %
Maksuvalmius9.57x8.42x
Liikevoitto-%-46.0 %13.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2269238-6
ALV-tunnusFI22692386
EU-tunnusFIFPRO.2269238-6
KuntaRitvala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-06-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-06-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväKylänsaitti Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
627 verrokkia
Omavaraisuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika23 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika73 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1783/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-20 12.5183/100 · v0.14
B1 → A2 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1463/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1463/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kylänsaitti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.