Yritysprofiili

Kylmälä Oy

Kylmälä Oy:n kotipaikka on Kaarina. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1977-03-11. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €773,842 ja liikevoitto €15,152.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0110470-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0110470-9
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Kunta
Kaarina
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1977-03-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sorrontie 2, 20780, Kaarina

Puhelin: +358445006644Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.kylmalaoy.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kylmälä Ville VeikkoToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Kylmälä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kylmälä Oy:n sijaintipaikkakunta on Kaarina. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1977-03-11. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €773,842 ja liikevoitto €15,152. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €773,842 sekä tilikauden tulokseksi €12,853. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.0%, liikevoittoprosentti +1.9% ja omavaraisuusaste +91.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.0%
Liikevoittoprosentti1.9%
Omavaraisuusaste91.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€20,701Edellinen: €20,922
Inventory€298,027Edellinen: €313,421
Rahat ja pankkisaamiset€19,456Edellinen: €81,179
Edellisten tilikausien voitto/tappio€464,799Edellinen: €477,612
Oma pääoma€585,029Edellinen: €572,176
Velat€51,736Edellinen: €163,973
Vaihtuvat vastaavat€341,316Edellinen: €416,680
Current liabilities€51,736Edellinen: €163,973
Henkilöstö3Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,063,501
2021-12-31
€741,367
2022-12-31
€753,845
2023-12-31
€773,691
2024-12-31
€773,842
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€39,602
2021-12-31
€41,530
2022-12-31
€22,777
2023-12-31
-€13,668
2024-12-31
€15,152
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€36,490
2021-12-31
€34,650
2022-12-31
€23,741
2023-12-31
-€12,812
2024-12-31
€12,853
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€816,812
2021-12-31
€732,334
2022-12-31
€758,755
2023-12-31
€736,149
2024-12-31
€636,764
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
91.9 %2024-12-31: 77.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
6.14x2024-12-31: 2.41x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Nousussa
1.9 %2024-12-31: -1.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste64.5 %76.6 %77.1 %77.7 %91.9 %
Maksuvalmius----6.14x
Liikevoitto-%3.6 %5.2 %2.9 %-1.7 %1.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0110470-9
ALV-tunnusFI01104709
EU-tunnusFIFPRO.0110470-9
KuntaKaarina
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1977-03-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-07-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kylmälä Ville VeikkoToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Kylmälä Ville VeikkoVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Kylmälä Kari TapaniVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Packalén Paul Lars-ErikTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKylmälä Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
170 verrokkia
Omavaraisuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-15 02.1678/100 · v0.14
A3 → A3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1474/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Vakaa
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
A3
2026-09-1474/100 · v0.13
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1374/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 49 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-10.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kylmälä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.