Yritysprofiili

Kymen IV-Valmistus Oy

Kymen IV-Valmistus Oy:n kotipaikka on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-08-31. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €2,558,079 ja liikevoitto -€1,541.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2618464-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2618464-5
Toimiala
Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Kunta
Valkeala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-08-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-04-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Teollisuustie 14-16, 45360, Valkeala

Verkkosivu: http://www.kymenivvalmistus.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Kymen IV-Valmistus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kymen IV-Valmistus Oy:n sijaintipaikkakunta on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-08-31. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €2,558,079 ja liikevoitto -€1,541. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,558,079 sekä tilikauden tulokseksi -€22,587. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.6%, liikevoittoprosentti -0.1% ja omavaraisuusaste +32.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.6%
Liikevoittoprosentti-0.1%
Omavaraisuusaste32.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,256Edellinen: €91,702
Inventory€382,726Edellinen: €353,553
Advances received€132,150Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€584,752Edellinen: €582,213
Oma pääoma€567,165Edellinen: €589,752
Velat€1,170,684Edellinen: €1,311,108
Vaihtuvat vastaavat€1,083,885Edellinen: €1,127,458
Current liabilities€691,481Edellinen: €562,545
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,830,652
2025-01-31
€2,558,079
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€27,470
2025-01-31
-€1,541
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,539
2025-01-31
-€22,587
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,900,860
2025-01-31
€1,737,850
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
44/100 · Nousussa
35.3 %2025-01-31: 31.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Laskussa
0.55x2025-01-31: 0.63x
Liikevoitto-%Heikko
50/100 · Laskussa
-0.1 %2025-01-31: 0.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste31.0 %35.3 %
Maksuvalmius0.63x0.55x
Liikevoitto-%0.9 %-0.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2618464-5
ALV-tunnusFI26184645
EU-tunnusFIFPRO.2618464-5
KuntaValkeala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-08-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2014-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-09-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKymen IV-Valmistus Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
110 verrokkia
Omavaraisuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika140 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1754/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-19 07.4654/100 · v0.14
B2 → B2 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1459/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1459/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kymen IV-Valmistus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.