Yritysprofiili

Kymen Moto Oy

Kymen Moto Oy:n kotipaikka on Anjala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-05-02. Toimiala on puunkorjuu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €1,106,658 ja liikevoitto €49,352.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2756275-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2756275-9
Toimiala
Puunkorjuu
Kunta
Anjala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-05-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-04-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koivulaaksontie 3, 46910, Anjala

Tietoa yrityksestä Kymen Moto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kymen Moto Oy:n sijaintipaikkakunta on Anjala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-05-02. Toimiala on puunkorjuu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €1,106,658 ja liikevoitto €49,352. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,106,658 sekä tilikauden tulokseksi €26,332. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +16.1%, liikevoittoprosentti +4.5% ja omavaraisuusaste +18.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys16.1%
Liikevoittoprosentti4.5%
Omavaraisuusaste18.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€133,267Edellinen: €69,164
Edellisten tilikausien voitto/tappio€86,071Edellinen: €26,629
Oma pääoma€122,403Edellinen: €104,421
Velat€531,534Edellinen: €220,112
Vaihtuvat vastaavat€155,063Edellinen: €114,649
Current liabilities€273,756Edellinen: €175,413
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€952,832
2025-04-30
€1,106,658
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€81,232
2025-04-30
€49,352
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€67,792
2025-04-30
€26,332
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€324,533
2025-04-30
€653,937
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
23/100 · Laskussa
18.7 %2025-04-30: 32.2 %
MaksuvalmiusHeikko
16/100 · Nousussa
0.49x2025-04-30: 0.39x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Laskussa
4.5 %2025-04-30: 8.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste32.2 %18.7 %
Maksuvalmius0.39x0.49x
Liikevoitto-%8.5 %4.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2756275-9
ALV-tunnusFI27562759
EU-tunnusFIFPRO.2756275-9
KuntaAnjala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-05-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-05-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-05-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKymen Moto Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
131 verrokkia
Omavaraisuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika126 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 05.0965/100 · v0.14
A3 → B1 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1475/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1475/100 · v0.13
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1366/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
92/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kymen Moto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.